8 روش درمان سریع خلط غلیظ گلو؛ معرفی مکمل های ضد خلط

8 روش درمان خلط غلیظ گلو و معرفی مکمل های ضد خلط

خلط غلیظ چیست ؟

خلط گلو چیست و منشا آن از کجاست؟

خلط غلیظ گلو (غلظت خلط) از جمله بیماری‌های تنفسی به شمار می رود. بیماری های تنفسی ریه‌ها و سایر بخش‌های دستگاه تنفسی از جمله نای، برونش‌ها و نایژه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این بیماری ها می توانند از خفیف، مانند سرماخوردگی و حساسیت فصلی تا شدید، مانند ذات الریه یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) متغیر باشند.

غلظت خلط به تراکم یا مقدار مخلوطی از بزاق و مخاط است که از دستگاه تنفسی به صورت سرفه دفع می شود. خلط گلو بسته به شرایط تنفسی، حاوی مواد مختلفی مانند سلول‌ها، میکروارگانیسم‌ها و مواد زائد است. تجزیه و تحلیل خلط غلیظ اطلاعات ارزشمندی برای تشخیص نوع بیماری تنفسی و نظارت بر پیشرفت یا پاسخ آن به درمان ارائه می دهد. به عنوان مثال، افزایش تولید خلط یا تغییر در ترکیب آن ممکن است نشان دهنده عفونت یا التهاب در سیستم تنفسی باشد.

علت های خلط غلیظ

علت ایجاد خلط در گلو چیست؟

عوامل متعددی در غلظت خلط نقش دارند. از جمله:

 • عفونت ها

عفونت های تنفسی ناشی از باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها، منجر به تولید خلط غلیظ می شوند. نمونه های رایج این نوع عفونت های تنفسی عبارتند از پنومونی، برونشیت و سینوزیت.

 • التهاب

شرایط التهابی مانند آسم، برونشیت مزمن و COPD سبب ایجاد التهاب و تورم راه های هوایی شده و منجر به تولید مخاط غلیظ می شود.

 • سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به دستگاه تنفسی آسیب می رساند و ضمن اختلال در روند پاکسازی طبیعی مخاط، منجر به تجمع خلط غلیظ می شود.

قرار گرفتن در معرض آلاینده هایی مانند دود، گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا دستگاه تنفسی را تحریک کرده و باعث تولید مخاط غلیظ می شود.

 • کم آبی

مصرف ناکافی مایعات و کم آبی بدن، منجر به تولید مخاط غلیظ تر و چسبنده در گلو می شود.

 • فیبروز کیستیک

بیماری ژنتیکی فیبروز کیستیک، بر تولید مخاط تأثیر می گذارد و منجر به ترشحات غلیظ و چسبنده غیر طبیعی در دستگاه تنفسی می شود.

 • داروها

برخی از داروها، مانند داروهایی که برای درمان فشار خون بالا (مانند بتابلوکرها) یا بیماری های تنفسی (مانند آنتی کولینرژیک ها) استفاده می شوند، باعث خشکی غشاهای مخاطی و ضخیم شدن خلط می گردند.

 • عوامل محیطی

هوای خشک و یا سرد، رطوبت غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی را کاهش داده و منجر به غلظت خلط می شود.

رسیدگی به علت اصلی غلظت خلط برای کنترل علائم تنفسی و جلوگیری از عوارض بیشتر آن ضروری است. درمان غلظت خلط شامل مصرف داروهایی برای کاهش التهاب، آنتی‌بیوتیک‌ها برای رفع عفونت‌ها، هیدراتاسیون، ترک سیگار و اجتناب از قرار گرفتن در معرض محرک‌های محیطی می باشد.

پیشگیری از خلط غلیظ گلو

روش های پیشگیری از ایجاد خلط غلیظ در گلو

برای جلوگیری از خلط غلیظ بیش از حد در گلو بایدعادات سبک زندگی سالم و اجتناب از مواردی که در تولید مخاط نقش دارند، رعایت شود. چند روش پیشگیری از غلظت خلط در گلو عبارتند از:

1- هیدراته ماندن

در طول روز مایعات زیادی بنوشید تا غشاهای مخاطی گلو هیدراته شوند. آب، دمنوش های گیاهی و انواع آبمیوه ها شفاف گزینه های خوبی هستند.

2- اجتناب از محرک های ایجاد خلط غلیظ

قرار گرفتن در معرض محرک هایی مانند دود سیگار، آلودگی هوا، بخارات قوی و آلرژن هایی که باعث تولید مخاط می شوند را کاهش دهید.

3- رعایت بهداشت

برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و باکتری‌هایی که می‌توانند باعث عفونت‌های تنفسی و به دنبال آن افزایش خلط غلیظ گلو شوند، دست‌های خود را مرتب بشویید و بهداشت فردی را رعایت نمایید.

4- استفاده از بخور سرد

افزودن رطوبت به هوا به کمک بخور سرد به مرطوب نگه داشتن دستگاه تنفسی کمک کرده و از تجمع مخاط خشک در گلو جلوگیری می نمایند.

5- استنشاق بخار آب

استنشاق بخار از یک کاسه آب داغ یا گرفتن دوش آب گرم به شل شدن مخاط در گلو و کاهش احتقان کمک می کند.

6- فعالیت ورزشی

ورزش منظم می تواند گردش خون را بهبود بخشیده و در تقویت عملکرد تنفسی سالم موثر باشد و به تبع آن منجر جلوگیری از تجمع مخاط اضافی در محدوده دهان و بینی شود.

7- حفظ یک رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل برای حمایت از عملکرد سیستم ایمنی و کاهش التهاب در دستگاه تنفسی لازم است.

8- کنترل آلرژی

اگر آلرژی دارید، اقدامات لازم را برای جلوگیری از محرک ها انجام داده و برای کاهش علائم حساسیت از داروهای یا واکسن های آلرژی استفاده کنید.

9- رعایت بهداشت دهان و دندان

دندان های خود را به طور مرتب با مسواک و نخ دندان تمیز کنید تا از رشد باکتری ها در دهان و گلو جلوگیری به کاهش تولید خلط کمک نمایید.

10- خودداری از مصرف الکل

الکل میزان آب بدن را کم کرده و با تحریک غشاهای مخاطی منجر به افزایش تولید مخاط می شود.

با گنجاندن این اقدامات پیشگیرانه در برنامه روزانه خود، می توانید به کاهش دفعات و شدت تجمع خلط در گلو کمک کنید. اگر علائم غلظت خلط مداوم یا شدید را تجربه می کنید، جتما به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

درمان خلط غلیظ گلو

راه های درمان خلط گلو، روش های سریع درمان گلو درد و سرفه های خلطی

درمان خلط غلیظ معمولاً شامل کنترل علت های اصلی افزایش تولید خلط است. در اینجا چند رویکرد رایج برای درمان غلظت خلط وجود دارد:

1. درمان خلط غلیظ با آنتی بیوتیک ها

اگر افزایش غلظت خلط به دلیل عفونت باکتریایی مانند ذات الریه یا برونشیت باشد، آنتی بیوتیک برای رفع عفونت تجویز می شود.

2. گشاد کننده های برونش (نایژه)

برای بیماری هایی مانند آسم یا COPD، برونش ها به باز شدن راه های هوایی و کاهش تولید خلط کمک می کنند.

3. رفع خلط غلیظ به کمک کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی یا خوراکی برای کاهش التهاب در مجاری تنفسی استفاده می شوند و در کاهش غلظت خلط در شرایطی مانند آسم یا برونشیت مزمن موثرند.

4. موکولیتیک ها

این داروها به رقیق شدن و شل شدن مخاط کمک کرده و سرفه را آسان تر می کنند. آن ها معمولا برای درمان شرایطی مانند فیبروز کیستیک یا برونشیت مزمن تجویز می شوند.

5. اکسپکتورانت ها

این داروها به افزایش تولید ترشحات دستگاه تنفسی کمک کرده و منجر به شل شدن و دفع مخاط از ریه ها می شوند.

6.  آبرسانی به بدن برای درمان خلط غلیظ گلو

نوشیدن مقدار زیادی مایعات به هیدراته نگه داشتن دستگاه تنفسی کمک می کند و در آسان تر شدن سرفه و پاکسازی مخاط اضافی از مجاری تنفسی موثر است.

7. تکنیک‌های پاکسازی راه هوایی

تکنیک‌هایی مانند فیزیوتراپی قفسه سینه و درناژ وضعیتی و کوبه‌ای می‌توانند به حرکت و پاکسازی مخاط از مجاری تنفسی کمک کنند.

8. ترک سیگار

ترک سیگار برای افراد سیگاری، باعث کاهش تحریک مجاری تنفسی و تولید خلط می شود.

درمان خلط غلیظ گلو به عنوان یک علامت تنفسی باید متناسب با شرایط و نیازهای خاص هر فرد باشد. برای افرادی که علائم تنفسی مداوم یا شدید را تجربه می کنند مهم است که برای تشخیص و درمان صحیح بیماری با یک متخصص مجاری تنفسی مشورت نمایند.

مکمل های ضد خلط غلیظ

مکمل های ضد خلط، درمان گلودرد با استفاده از قرص جوشان لانگ تیل

اگرچه مکمل ها درمان اصلی برای غلظت خلط محسوب نمی شوند، ولی با تامین برخی از مواد مغذی و داروهای گیاهی در بهبود عملکرد تنفسی موثرند. در ادامه به چند مکمل که برای سلامت تنفسی و جلوگیری یا کاهش خلط غلیظ گلو مفید هستند، اشاره می کنیم:

 • ویتامین C

مکمل ویتامین C که به دلیل خواص تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته می شود، در کاهش شدت و مدت عفونت های تنفسی موثر بوده و به طور بالقوه منجر به کاهش تولید خلط می گردد.

 • زینک یا روی

مکمل زینک برای عملکرد سیستم ایمنی مهم است و به کاهش مدت و شدت سرماخوردگی و عفونت های تنفسی  که غلظت خلط را به همراه دارند، کمک می کند.

 • ویتامین D

سطح کافی ویتامین D برای عملکرد سیستم ایمنی مهم و کمبود آن با افزایش حساسیت به عفونت های تنفسی مرتبط است. مصرف مکمل ویتامین D از سلامت کلی تنفسی شما حمایت می کند.

 • استیل سیستئین

استیل سیستئین یاN-Acetylcysteine (NAC)  یک عامل موکولیتیک است که به تجزیه و رقیق شدن مخاط کمک کرده و دفع آن را از دستگاه تنفسی آسان تر می کند. مکمل لانگ تیلهای هلث گاهی اوقات برای کمک به کاهش علائم بیماری های تنفسی مرتبط با افزایش تولید خلط مانند برونشیت مزمن و فیبروز کیستیک استفاده می شود.

 • اسیدهای چرب امگا 3

مکمل های امگا 3 که در روغن ماهی و مغز گردو هم یافت می شوند دارای خواص ضد التهابی بوده و در کاهش التهاب در دستگاه تنفسی موثر می باشند. امگا 3 به طور بالقوه تولید خلط را در شرایطی مانند آسم و COPD کاهش می دهد.

 • پروبیوتیک ها

برخی تحقیقات نشان می دهد که پروبیوتیک ها، که باکتری های مفیدی هستند که از سلامت روده حمایت می کنند، با تعدیل عملکرد سیستم ایمنی و کاهش خطر عفونت های تنفسی، تأثیر مثبتی بر سلامت تنفسی دارند.

 • داروهای گیاهی

گیاهان خاصی مانند ریشه شیرین بیان، ریشه گل ختمی و برگ پیچک به طور سنتی برای کمک به تسکین التهاب مجاری تنفسی تحریک‌شده و کاهش غلظت خلط استفاده می‌شوند. این گیاهان اغلب به شکل مکمل یا به صورت دمنوش های گیاهی در دسترس هستند.

 • بروملین

اثرات بالقوه موکولیتیک و ضد التهابی بروملین، آنزیم موجود درآناناس مورد مطالعه قرار گرفته و نقش آن در کاهش تولید مخاط و التهاب در دستگاه تنفسی تایید شده است.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه مکمل ها مزایای زیادی برای سلامت تنفسی دارند، اما نباید جایگزین درمان های پزشکی معمولی که توسط یک متخصص تجویز می شود، گردند. قبل از شروع هر رژیم مکمل جدید، به خصوص اگر شرایط پزشکی خاصی دارید و یا دارو مصرف می کنید، لازم است که با یک پزشک متخصص برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی آن مشورت نمایید.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • مهدی ریاحی

  بچه های من مشکل خلط غلیظ گلو داشتند. درمانهای سنتی اصلا کارایی نداشت. با آنتی بیوتیک و مکمل ویتامین سی خداروشکر درمان شد

  پاسخ
 • فهیمه عبدالهی

  من از اینستاگرام این مقاله رو دیدم، واقعا عالی بود. من برای دخترم از ریشه شیرین بیان و ویتامین سی استفاده کرده واقعا تاثیر خوبی داشت.
  https://tavatranslation.com/

  پاسخ
 • محمد

  ویتامین د۳ خوبه برای گلو؟

  https://arefchemical.ir/تمیز-کردن-وسایل-رنگ-آمیزی/

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات