موهای زائد موجود در بدن اگرچه به عنوان بیماری خاصی محسوب نمی شود، اما وجود آنها به ویژه برای خانمها از لحاظ زیبایی ظاهری آزاردهنده است و تقریبا همه آنها در پی کاهش و یا از بین برن این موها هستند.

روشهای از بین بردن موهای زائد بدن و مزایا و معایب

به گزارش دارو سلامت فارمد، هر چند پرمویی و کم مویی بدن بیشتر جنبه ژنتیکی دارد اما عوامل متعددی در ایجاد و افزایش آن موثراست. از جمله عواملی که سبب رویش موهای زائد در بدن و حتی صورت خانمها می شوند عبارتند از رسیدن به سن بلوغ، تغییرات هورمونی، کیستهای رحم و تخمدان و زایمان .

امروزه روشهای بسیاری برای کاهش و یا از بین بردن موهای زائد وجود دارد. با توجه به اینکه خلاص شدن از شر این موها دغدغه اکثر زنان است، در این نوشتاربه بیان دو نمونه از متداول ترین راههای درمان موهای زائد یعنی لیزر و الکترولیز می پردازیم.

لیزر درمانی

در این روش تشعشعات ملایم و خفیف لیزربه پیازهای مو تابیده شده و با لیزر پیاز مو به طور کامل تخریب می شود و در نتیجه رشد مو کاهش می یابد. این روش رشد موهای زائد را به صورت دائمی کاهش خواهد داد اما آنها را برای همیشه از بین نخواهد برد و موهای زائد پس از مدتی دوباره باز خواهند گشت.

مزایای لیزردرمانی

دقت: لیزر موهای زبر و تیره را به دقت و ظرافت نشانه گیری می کند.

سرعت: پالسها و جهشهای لیزر تنها در یک هزارم ثانیه می توانند چندین مو را بلافاصله از بین ببرند و این بدان معنی است که نواحی پوشیده از موهای زائد دربدن می توانند فقط در چند دقیقه درمان شوند.

کاهش رشد موهای زائد جدید و کم رنگ تر شدن آنها: استفاده از لیزر رشد موهای زائد را نسبت به قبل کمتر کرده و موهای زائدی هم که دوباره ایجاد می شوند بسیار کم رنگ تر و نازک تر از موهای زائد اولیه خواهند بود.

ثمربخشی: تعداد بسیاری از افرادی که لیزر می کنند، اثرات طولانی مدت آن را پس از ۳ تا ۸ جلسه لیزر کردن، مشاهده خواهند کرد.

معایب لیزردرمانی

استفاده از لیزر به منظور از بین بردن موهای زائد برای همه افراد مناسب نیست و خطراتی را برای آنها به دنبال خواهد داشت. مهمترین معایب آن عبارتند از:

استفاده از لیزر برای تمامی افراد با رنگ پوستهای مختلف مناسب نیست و روی افرادی که رنگ پوست روشن و موهای تیره دارند به بهترین نحو ممکن اثربخش است زیرا لیزر رنگهای تیره را هدف قرار می دهد.

استفاده از لیزر ممکن است در بدن واکنشهای مضر و نامساعدی را ایجاد کند. تعدادی از اثرات جانبی نامطلوب لیزر موهای زائد شامل تغییر رنگ پوست، تورم، قرمزی پوست، تاول و باقی ماندن جای زخم روی پوست است که برخی از این عوارض با درمانهای دارویی معالجه خواهند شد.

ایجاد حساسیت نسبت به نور از مضرات دیگر استفاده از لیزر است. لیزر می تواند حساسیت پوست را در برابر نور خورشید افزایش دهد بنابراین بلافاصله پس از انجام عمل لیزر باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کرد. افرادی که مایلند از لیزر برای درمان موهای زائد بدن خود استفاده کنند باید به مدت شش هفته قبل از شروع درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به منظور برنزه شدن اجتناب کنند.

خطرات استفاده از محصولات بی حس کننده که در عمل لیزر بکار می روند. گزارشاتی از عوارض جانبی جدی و مرگبار این محصولات در دست است که پس از استفاده شخص روی قسمت وسیعی از پوست بدن ایجاد شده اند.

برای پیشگیری از عوارض جانبی و اثر بخش تر بودن این شیوه درمان، مشورت با یک پزشک مجرب و متخصص در این زمینه توصیه می شود.

الکترولیزدرمانی

الکترولیز عبارتست از عبور دادن یک جریان الکتریکی از میان پیاز مو که در نتیجه آن پیازهای مو تخریب شده و از بین می روند و نیز از رشد موهای زائد جدید نیز جلوگیری می شود.

مزایا:

ماندگاری: با این روش موهای زائدی که یکبار از بین رفته اند هرگز دوباره رشد نخواهند کرد.

تطبیق پذیری با اکثر افراد: بنا بر آمار انجمن زیبایی امریکا، الکترولیز برای افراد با هر نوع پوست و مو(چرب، خشک، معمولی و….)، هر رنگ پوست( سفید، سیاه، برنزه و…)، وهمه انواع رنگ مو(سیاه، قهوه ای، بلوند، خرمایی و…) اثربخش است و همچنین برای همه قسمتهای بدن از جمله ابروها، مناسب بوده و بکار می رود.

عدم نیاز به دوران نقاهت پس از عمل: افراد بلافاصله پس از انجام عمل الکترولیز می توانند به فعالیتهای روزانه خود بپردازند و لازم نیست که از نور خورشید و یا چیز دیگری اجتناب کنند.

عدم نیاز به ترمیم: بدین معنی که نیازی به انجام سالیانه یا ماهانه الکترولیز برای پایداری عدم رویش موهای زائد نیست و موها با انجام فقط یکبار عمل الکترولیز برای همیشه از بین رفته و نیاز به درمان مجدد نخواهد بود.

عدم نیاز به استفاده از داروها و مواد شیمیایی قوی: برخلاف لیزر، در الکترولیز نیازی به استفاده از مواد و داروهای شیمیایی روی پوست نیست.

معایب:

اگرچه الکترولیز مزایای فراوانی در زدودن موهای زائد داراست اما خطرات و عوارض قابل ملاحظه ای نیز در استفاده از آن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

اگر نواحی بزرگتری از پوست مانند پاها یا ناحیه پشت کمر بخواهند تحت درمان با الکترولیز قرار گیرند، برای دستیابی به یک نتیجه ماندگار و دائمی، نیاز به چندین جلسه طولانی الکترولیز خواهد بود. همچنین برای از بین بردن موهای زبر و کلفت، به جلسات بیشتری الکترولیز نیاز است. برخی از افراد ممکن است برای رسیدن به نتیجه و درمان قطعی به بیشتر از 30 جلسه الکترولیز نیاز داشته باشند.

از معایب دیگر آن، همراه بودن این عمل با درد و ناراحتی است. بنابراین مصرف مسکن قبل از عمل الکترولیز و استفاده از کیسه یخ در حین عمل و پس از آن کمک کننده خواهد بود.

الکترولیز نیز به نوبه خود دارای یک سری عوارض جانبی است به عنوان مثال به جا ماندن جای زخم و یا انتقال عفونت در اثر استرلیزه نبودن سوزنهای دستگاه الکترولیز، از عوارض آن است که به ندرت مشاهده می شوند.

بنابراین توصیه می شود در صورتی که به انجام الکترولیز تمایل دارید حتما به یک متخصص پوست مجرب و یا مراکز درمانی مختص این عمل مراجعه کنید.

برای انتخاب لیزر یا الکترولیز جهت درمان موهای زائد خود نیز باید با پزشک مشورت کنید زیرا او با در نظر گرفتن نوع پوست شما و عوارض احتمالی وابسته به آن، روشی را که برای شما مناسب تر است انتخاب خواهد کرد.

قرص جوشان مولتی ویتامین

قرص جوشان اوریکس

قرص جوشان ویتامین سی

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.