کپسول Calcium egg های هلث

تهیه شده در شرکت داروسلامت فارمد

ویژگی ها:
_ حفظ استحکام استخوان ها
_ ۵۰۰ میلی گرم کلسیم المنتال
_ کلسیم با منبع طبیعی
_ فراهمی زیستی بالا
_ کاهش عوارض گوارشی

 

کپسول Calcium egg های هلث

تهیه شده در شرکت داروسلامت فارمد

ویژگی ها:
_ حفظ استحکام استخوان ها
_ ۵۰۰ میلی گرم کلسیم المنتال
_ کلسیم با منبع طبیعی
_ فراهمی زیستی بالا
_ کاهش عوارض گوارشی

 

منیزیم، فسفرو کلسیم از مواد معدنی عمده استخوان ها هستند که  نقشی اساسی در تغییرات توده ی استخوانی به منظور تشکیل طبیعی استخوان دارند. با کاهش تراکم بافت استخوان ها ریسک بروز انواع شکستگی بویژه در نواحی لگن و دنده ها افزایش می یابد. مطالعات بالینی در افراد مسن و زنان یائسه نشان می دهد که مصرف روزانه 1200 میلی گرم کلسیم از انواع مکمل های حاوی کلسیم مانند پودر پوسته تخم مرغ که منبع غنی از این ماده  می باشد، باعث کاهش درد و افزایش تراکم استخوان می شود.
هم چنین نقش کلسیم در سایر بیماری ها مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی به اثبات رسیده است. کلسیم در کنترل فشار خون نقش اساسی دارد و طبق مطالعات صورت گرفته فشار خون بالا و پره کلامپسی ناشی از بارداری با مصرف کلسیم (1-2 گرم در روز) کاهش قابل توجهی نشان داده است. علاوه بر این نقش احتمالی کلسیم در تنظیم وزن بدن حاکی از آن است که رژیم غذایی غنی از کلسیم به دلیل افزایش متابولیسم باعث کاهش رسوب چربی ها می شود. 2
تخم مرغ نه تنها منبع خوبی برای تغذیه است بلکه پوسته ی آن دارای بسیاری از عناصر مغذی ضروری است. مقدار زیادی پوسته ی تخم مرغ در جهان تولید میشود که منبع غنی مواد معدنی به ویژه کلسیم کربنات هستند.کلسیم کربنات بیش از 90 درصد از پوسته ی تخم مرغ را تشکیل میدهد. پوسته ی تخم مرغ از شبکه ای از فیبرهای پروتئینی تشکیل شده که به دلیل حضور کلسیم کربنات و کلسیم فسفات و منیزیم کربنات همراه با سایر مواد آلی و آب می باشد.
پوسته ی تخم مرغ منبع غنی از کلسیم (98.2درصد) و به مقدار کمتر منیزیم و فسفات (0.9درصد) میباشد. آهن و مولیبدن و گوگرد و سیلیسیم  و روی نیز از سایر مواد موجود در پوسته ی تخم مرغ می باشند.
نکته ی بسیار حائز اهمیت در رابطه با کلسیم حاصل از پوسته ی تخم مرغ فراهمی زیستی بالای آن نسبت به کلسیم کربنات و کلسیم سیترات می باشد که جذب بالاتری دارد و عوارض شایع مکمل های کلسیم مانند عوارض گوارشی دل درد، تهوع، اسهال و یبوست را به میزان بسیار کمتری نشان می دهد.3
کپسول calcium egg حاوی 500 میلی گرم کلسیم پوسته تخم مرغ می باشد که در افراد بالای 12 سال روزانه 3 عدد و ترجیحا بعد از غذا قابل مصرف می باشد. در افرادی که دارای حساسیت به تخم مرغ یا آلبومین هستند مصرف این مکمل توصیه نمی شود.

:References

Bartter, J., Diffey, H., Yeung, Y. H., O’Leary, F., Häsler, B., Maulaga, W., et al. (2018). Use of chicken eggshell to improve dietary calcium intake in rural sub-Saharan Africa. Maternal and Child Nutrition, 14(3), 1–10.

 

Brun, L. R., Lupo, M., Delorenzi, D. A., Di Loreto, V. E., & Rigalli, A. (2013). Chicken egg shell as a suitable calcium source at home. International Journal of Food Sciences & Nutrition, 64(6), 740–743.

Dolińska, B., Jelińska, M., Szulc-Musiol, B., & Ryszka, F. (2016). Use of egg shells as a raw material for production of calcium preparations. Czech Journal of Food Sciences, 34(4),313–317. Etcheverry, P., Grusak,