مجله سلامتی

  1. خانه
  2. arrow_left
  3. دسته‌بندی نشده
  4. arrow_left
  5. گلوکومانان

در جوامع امروزی شیوع اضافه وزن و چاقی به سطح خطرناکی رسیده است.با وجود اینکه محصولات زیادی برای کاهش وزن در دسترس هستند اما اثرات بلند مدت آنها شناخته نشده یا محدود است، در نتیجه هر روزه بر شمار افرادی که به دنبال روش های اثربخش و طبیعی و غیرسمی لاغری هستند افزایش می بابد.
گلوکومانان نیز یکی از این دارو ها است. البته راه های دیگری برای کاهش وزن نیز وجود دارد مثل برنامه های غذایی و ورزشی و انواع نوشیدنی های طبیعی برای کاهش وزن.

ضرورت فیبر در برنامه غذایی

داشتن فیبر در رژیم غذایی برای سلامتی  ضروری است. نشان داده شده استفاده کردن از فیبر در کاهش بروز چاقی موثر است. دریافت بالای فیبر روزانه باعث کاهش کالری دریافتی،بهتر شدن هضم غذا و جذب ریز مغذی ها می شود. نوع فیبر دریافتی هم مهم است.مثلا سلولز تاثیری بر سطح کلسترول نمی گذارد.اما فیبر های پکتین ژل سبب کاهش سطح کلسترول سرم خون می شود.
عبارت فیبرهای خوراکی به موادی گفته می شود که توسط آنزیم های گوارشی انسان قابل جذب نیستند که به دو دسته ی فیبرهای محلول و نامحلول تقسیم می شوند.

گلوکومانان چیست؟

گلوکومانان فیبر محلول در آب است که از ریشه ی گیاه کنجاک به دست می آید این گیاه بومی آسیاست. از گذشته گیاه کنجاک به عنوان گیاهی دارویی در آسیا شناخته شده بود و با آن غذاهای سنتی درست می کردند.
مطالعات اخیر نشان داده اند که گلوکومانان می تواند سبب کاهش وزن شود. در دوز ۲-۴ گرم گلوکومانان به خوبی تحمل می شود و سبب کاهش وزن می شود. همچنین سبب القای احساس سیری و کاهش اشتها می گردد. به علاوه نشان داده شده گلوکومانان سبب بهبود پروفایل قند و چربی افراد می شود .
همچنین این فیبر باعث کاهش قند خون ناشتا، کاهش کلسترول و LDL و تری گلیسرید میشود.
علاوه بر کاهش وزن، گلوکومانان به دلیل اثر بر یبوست،کلسترول،قند خون،فشار خون و سندرم مقاومت انسولینی مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید