ارتباط سلامت بدن با ظاهر بدن

ارتباط ظاهر بدن با وضعیت سلامتی

در این مقاله سعی بر این شده تا در رابطه با ارتباط شکل بدن با وضعیت سلامتی، همچنین مواردی از این دسته مانند مفهوم سلامتی، نکات مهم برای نحوه حفظ سبک زندگی سالم، نکات مهم برای تغذیه سالم و سلامتی بدن، نحوه بهبود ظاهر بدن و سلامتی و … گردآوری شود. برای بهتر شدن و کامل شدن این مقاله میتوانید نظر خودتان را در پایین مقاله بگذارید.

سلامتی عبارت است از رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی و نه صرفاً فقدان بیماری یا ناتوانی. برخورداری از بالاترین استانداردهای قابل دستیابی سلامت یکی از حقوق اساسی هر انسانی بدون تمایز از نژاد، مذهب، عقاید سیاسی، شرایط اقتصادی یا اجتماعی است.

قانون اساسی سازمان بهداشت جهانی که در 7 آوریل 1948 لازم الاجرا شد، سلامت را “به عنوان وضعیت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی” تعریف می کند.

داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند به پیشگیری از بیماری های مزمن و بیماری های طولانی مدت کمک کند. داشتن احساس خوب نسبت به خود و مراقبت از سلامتی برای عزت نفس و تصویر از خود مهم است. با انجام کارهایی که برای بدن مناسب است، یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید.

نکات مهم برای نحوه حفظ سبک زندگی سالم

 • وزن خود را اندازه بگیرید : برای سلامت بدن خود، پیگیری وزن بدن به صورت روزانه یا هفتگی کمک می کند تا توجه به وزن ایده ال را فراموش نکنید.
 • غذاهای ناسالم را محدود کنید و وعده های غذایی سالم بخورید : خوردن صبحانه را فراموش نکنید و یک وعده غذایی مغذی با پروتئین و فیبر بیشتر و چربی، قند و شکر کمتر انتخاب کنید.
 • مصرف مکمل ها : برای اطمینان از داشتن میزان کافی از مواد مغذی، مصرف روزانه یک مکمل مولتی ویتامین ایده خوبی است. به خصوص زمانی که انواع سبزیجات و میوه ها در خانه ندارید. بسیاری از ریز مغذی ها برای شما حیاتی هستند.

مکمل کپسول ژلاتینی های منکسین های هلث حاوی ویتامین‌های گروه B ،A ،C ،D ،E، جینسینگ و مینرال ها است. که در رفع خستگی ،سلامتی بدن، افزایش انرژی روزانه ،افزایش قوای جسمی و جنسی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید و تاثیرگذار است.

 • نوشیدن آب به میزان کافی : به طور منظم آب بنوشید تا سالم بمانید.
 • ورزش و فعالیت بدنی : به طور منظم ورزش کنید و از نظر بدنی فعال باشید.
 • خواب کافی داشته باشید : ارتباط بسیار قوی بین کیفیت و کمیت خواب و سیستم ایمنی بدن وجود دارد.
 • محدود کردن مصرف الکل
 • احساسات خود را کنترل کنید : به حداقل رساندن اضطراب، غم ، استرس و نگرانی در سبک سالم زندگی تاثیر بسزایی داد.
ارتباط ظاهر بدن با وضعیت سلامتی
ارتباط ظاهر بدن با وضعیت سلامتی

نکات مهم برای تغذیه سالم و سلامتی بدن 

 1. وعده های غذایی خود را بر پایه کربوهیدرات های نشاسته ای با فیبر بالاتر قرار دهید
 2. میوه و سبزی زیاد بخورید
 3. بیشتر ماهی بخورید، از جمله بخشی از ماهی چرب
 4. مصرف چربی های اشباع شده و شکر را کاهش دهید
 5. نمک کمتر بخورید
 6. صبحانه را حذف نکنید

تصویر و ظاهر بدن

از آنجایی که کلمه “بدن” یک اصطلاح کلی است، آنچه می بینید می تواند هر چیزی باشد. از وزن شما گرفته تا صورت و پوست شما. به عبارت دیگر، تصویر بدن همیشه به وزن شما بستگی ندارد. همچنین می تواند مشکلی باشد که شما در مورد بینی یا سایر اعضای بدن خود احساس می کنید. اختلال تصویر بدن با چندین اختلال روانی همراه است.

چهار جنبه برای تصویر بدن وجود دارد

 1. ادراکی: این چیزی است که شما از نظر تصویر بدن خود می بینید. ادراک همیشه واقعیت نیست. آنچه شما درک می کنید و آنچه دیگران می بینند می تواند کاملاً متفاوت باشد. برای مثال، ممکن است زمانی که واقعاً لاغر هستید، فکر کنید اضافه وزن دارید.
 2. تأثیرگذار: این احساسی است که شما نسبت به تصویر بدن خود دارید. ممکن است از جنبه های خاصی از بدن خود خوشحال باشید، اما از سایر قسمت ها خوشتان نیاید.
 3. شناختی: اینگونه در مورد بدن خود فکر می کنید. انتقاد مداوم و افکار مشغول به دلیل این جنبه از تصویر بدنی به وجود می آیند. برای مثال، ممکن است فکر کنید اگر لاغرتر بودید یا عضلات بیشتری داشتید، محبوب‌تر می‌شدید یا زندگی دوستی موفق‌تری داشتید.
 4. رفتاری: شما با توجه به تصویر بدن خود اینگونه عمل می کنید. افرادی که از بدن خود ناراضی هستند ممکن است بیشتر ورزش کنند، رژیم غذایی محدودی را امتحان کنند یا تحت عمل زیبایی قرار گیرند.
پذیرش بدن

پذیرش بدن دقیقاً همین است که یاد بگیرید بدن خود را همانطور که هست بپذیرید. عمل پذیرش به این معنی است که شما به بدن خود احترام می گذارید، برای سلامت بدن میجنگید و آن را درک می کنید، زیرا می دانید که ممکن است هم با آن مبارزه کنید و هم گاهی آن را جشن بگیرید. و این نوع نگرش در حفظ سلامتی شما بسیار موثر خواهد بود.

سه نوع پذیرش بدن وجود دارد
 • مثبت بودن بدن: افرادی که مثبت اندیشی را تمرین می کنند، صرف نظر از ظاهر یا احساسشان، عشق بی قید و شرط به بدن خود دارند و این برای سلامت بدن مهم است.
 • بی طرفی بدن: این دیدگاه خنثی بیش از حد بر مثبت بودن تأکید نمی کند، اما بر قضاوت بدن نیز تمرکز نمی کند.
 • رهایی بدن: آزادسازی بدن به جای مثبت بودن همیشه، استقلال و تنوع را در میان شکل ها و اندازه های بدن ارتقا می دهد.
تأثیرات تصویر منفی در بدن

تصویر منفی از بدن اغلب منجر به عزت نفس پایین می شود. که می تواند منجر به رفتارهای مشکل ساز، مانند وسواس بیش از حد در ورزش و رژیم غذایی شدید، یا انزوای اجتماعی شود. که همگی موارد بر سلامت بدن اثر سو دارد.

عزت نفس پایین نیز می تواند مشکل ساز باشد. زیرا می تواند منجر به استرس، اضطراب و تنهایی شود. خطر افسردگی را افزایش دهد و همچنین باعث ایجاد اختلال در روابط و عملکرد در محل کار یا مدرسه میشود و در نهایت سلامت بدن را به خطر بیاندازد.

همچنین تصویر منفی بدن ممکن است منجر به رفتارهای ناسالم و خطرناک شود، از جمله رفتارهای مرتبط با اختلالات خوردن.

نحوه بهبود ظاهر بدن و سلامتی

اولین گام در بهبود تصویر بدن، شناسایی محرک های افکار و احساسات منفی است. برای مثال، برای یافتن منبع باید احساس گناه را بررسی کرد. پس از شناسایی، می توانید از تجربیات خود با اجازه دادن به شفقت و قدردانی به جای انتقاد پذیری، درس بگیرید.

سعی کنید خود را با دیگران مقایسه نکنید. ممکن است زمان و تلاش لازم باشد، اما مهم این است که یاد بگیرید از بدن خود به خاطر آنچه واقعاً هست و نه آنچه که می تواند یا باید باشد  قدردانی کنید. افرادی که دیدگاه مثبتی دارند، تمایل دارند خود را مثبت تر و بدون قضاوت ببینند.

بهبود ظاهر بدن به سادگی کاهش یا افزایش وزن نیست. اگر افراد لاغر هستند، هنوز هم ممکن است از ظاهر خود ناراضی باشند. بخش مهم تر، ترویج یک سبک زندگی سالم  است.

از طرف دیگر، داشتن تصویر بدنی مثبت و عزت نفس بالا می تواند بر رفتارها تأثیر بگذارد و کیفیت کلی زندگی را بهبود بخشد و همه چیز را از مهارت های ارتباطی گرفته تا خلق و خو تقویت کند، که می تواند با علائم اضطراب و افسردگی مبارزه کند.

در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که رضایت از تصویر بدنی بیشتری دارند، زمانی که نوبت به معیارهایی مانند بهبود ظاهر بدن برای کیفیت زندگی فیزیکی، روانی، اجتماعی و محیطی می‌رسد، امتیاز بالاتری کسب کرده‌اند.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات