ترک ناخن؛ پیشگیری و درمان

ترک ناخن، پیشگیری و درمان ترک ناخن، بهترین مکمل ناخن چیست؟

ترک ناخن چیست؟

ترک ناخن به شکاف یا شکستگی قابل مشاهده در ناخن های دست یا پا می گویند. این آسیب معمولا به دلایل مختلفی رخ می دهد، از جمله:

 • تروما: صدمات فیزیکی یا ضربه به ناخن، مثل برخورد با یک جسم سنگین، باعث ایجاد ترک می شود.
 • خشکی: ناخن های بیش از حد خشک و شکننده بیشتر مستعد ترک خوردن هستند. استفاده مکرر از مواد شیمیایی خشن، شستن مداوم دست ها یا استفاده از پاک کننده های لاک ناخن باعث خشکی ناخن می شود.
 • مشکلات اساسی سلامتی: برخی از شرایط پزشکی، کمبودهای تغذیه ای یا عدم تعادل هورمونی بر سلامت ناخن های تأثیر گذاشته و باعث شکنندگی و ترک خوردن آن ها می شوند.
 • مراقبت نادرست از ناخن: روش های نادرست مراقبت از ناخن مثل کوتاهی بیش از حد یا سوهان زدن در جهت اشتباه، به آن ها آسیب وارد می کند.
 • عفونت‌های قارچی: عفونت‌های قارچی باعث تغییر در بافت و ساختار ناخن‌ها و در نهایت ایجاد ترک بر روی آن‌ها می شوند.

درمان ترک ناخن، راه های درمان آسیب های ناخن

درمان ترک ناخن

 1. کوتاه کردن: برای پیشگیری از گیر کردن ناخن ترک خورده به اجسام و آسیب بیشتر، آن را به آرامی کوتاه کنید.
 2. استفاده از مرطوب کننده ها: برای جلوگیری از خشکی و شکنندگی ناخن ها، آن ها را مرطوب نگه دارید.
 3. اقدامات حفاظتی: هنگام انجام کارهای خانه یا فعالیت هایی که ممکن است ناخن های شما را در معرض ضربه یا مواد شیمیایی خشن قرار دهد، از دستکش استفاده کنید.
 4. حمایت تغذیه ای: داشتن یک رژیم غذایی متعادل غنی از ویتامین ها و مواد معدنی، سلامت ناخن ها را ضمانت می کند.

اگر این مشکل ادامه داشته یا با علائم دیگری همراه باشد، توصیه می کنیم حتما با یک متخصص پوست برای تشخیص مناسب و راهنمایی در مورد درمان ترک ناخن مشورت نمایید.

پیشگیری از ترک ناخن، روش های جلوگیری از ترک خوردن ناخن ها

پیشگیری از ترک ناخن

 • حفظ رطوبت ناخن ها

به طور مرتب از یک کرم یا روغن مرطوب کننده ناخن و کوتیکول ستفاده کرده و ناخن های خود را هیدراته نگه دارید. این روش به جلوگیری از خشک شدن و شکننده شدن بیش از حد آن ها کمک می کند.

 • محافظت از ناخن ها

هنگام انجام کارهای خانه یا فعالیت هایی مثل تماس مداوم با آب، مواد شیمیایی یا آسیب احتمالی، حتما از دستکش استفاده کنید. این کار به محافظت از ناخن های شما در برابر آسیب کمک می کند.

 • عدم استفاده از ناخن به عنوان ابزار

استفاده از ناخن‌ برای باز کردن بسته‌ها، خراشیدن سطوح یا انجام کارهای دیگری که به آن ها آسیب وارد می کند. از ابزارهای مناسب برای انجام این اموراستفاده نمایید.

 • با دقت کوتاه کردن ناخن

ناخن های خود را به طور منظم کوتاه کنید. سعی کنید آن ها را در اندازه متوسط نگه دارید. از یک سوهان ملایم برای شکل دادن به لبه ها استفاده کنید. همچنین از کوتاه کردن بیش از حد ناخن ها خودداری کنید، زیرا این کار می تواند آن ها را مستعد آسیب نماید.

 • استفاده از تقویت کننده ناخن

استفاده از تقویت کننده ناخن یا لاک محافظ ناخن را در برنامه های روزانه خود قرار دهید. این محصولات می توانند لایه ای حفاظتی برای حمایت از ناخن های شما ایجاد کنند.

 • هیدراته ماندن و رژیم غذایی سالم

برای هیدراته ماندن مقدار کافی آب بنوشید. زیرا تامین آب کافی برای بدن می تواند به سلامت کلی ناخن ها کمک کند. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی مواد مغذی ضروری مانند بیوتین، ویتامین های A و E و مواد معدنی مانند آهن و زینککه برای داشتن ناخن های قوی مهم باشد.

 • محدود کردن تماس با مواد شیمیایی خشن

تماس با مواد شیمیایی خشن مانند شوینده های قوی و پاک کننده ها را به حداقل برسانید. اگر نیاز به استفاده از این محصولات دارید، برای محافظت از ناخن‌هایتان از دستکش استفاده کنید.

 • انتخاب پاک کننده های ملایم ناخن

از لاک‌ها و پاک‌کننده‌های ناخن فاقد استون و فرموله شده با مواد مغذی استفاده کنید. مواد شیمیایی شدید مثل استون می توانند باعث  خشکی و آسیب ناخن شوند.

 • رسیدگی به مسائل بهداشتی اساسی

اگر متوجه مشکلات دائمی در ناخن های خود شدید، با یک متخصص پوست مشورت کنید. شرایط بهداشتی اساسی یا کمبودهای تغذیه ای می تواند به این مشکل منجر شود.

انجام این روش ها در روند زندگی روزمره، سلامت و استحکام ناخن ها را تضمین کرده و احتمال ترک خوردن و سایر مشکلات را در آن ها به مراتب کاهش می دهد.

مکمل تقویت ناخن، نقش مکمل ها در درمان و پیشگیری از ترک خوردن ناخن ها

مکمل تقویت ناخن و ترک ناخن

استفاده از مکمل های تقویت ناخن، به ویژه آن هایی که حاوی موادی مانند بیوتین، ویتامین های A و E و مواد معدنی مانند آهن و زینک هستند، اغلب به عنوان یک روش مفید برای بهبود سلامت ناخن به شمار می رود. با این حال، اثربخشی این مکمل ها می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

مزایای مکمل ناخن

 1. مکمل تقویت ناخن بیوتین (ویتامین B7)

بیوتین موجود در مکمل‌های ناخن به بهبود استحکام و ضخامت ناخن کمک می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای ایجاد ارتباط واضح بین مکمل بیوتین و سلامت ناخن مورد نیاز است.

 1. مکمل تقویت ناخن ویتامین A و E

هر دو ویتامین E و A در سلامت کلی پوست و ناخن نقش دارند. سطوح کافی از این ویتامین ها برای حفظ سلامت ناخن ها ضروری است. با این حال، اثربخشی کامل این مکمل ها به نیازهای غذایی و دارویی خاص هر فرد بستگی دارد.

 1. مکمل تقویت ناخن آهن و زینک

آهن و زینک مواد معدنی بسیار مهم  برای رشد و استحکام ناخن ها محسوب می شوند. کمبود این مواد معدنی می تواند مشکلاتی برای ناخن ها ایجاد نماید. اگر کمبود تغذیه ای دارید، مکمل آهن یا زینک تحت راهنمایی یک متخصص پوست و مو بسیار مفید است.

توجه به این نکته ضروری است که اثربخشی مکمل های ناخن با توجه به علت اصلی مشکلات ناخن در افراد مختلف، می تواند بیشتر یا کمتر باشد. اگر ناخن‌های شما به دلیل کمبود مواد مغذی ترک می‌خورد، مصرف مکمل‌ها با مواد مغذی لازم بسیار کمک کننده است. اما اگرعوامل خارجی مانند ضربه یا قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد شیمیایی علت ایجاد ترک های ناخن باشد، مکمل‌ها تأثیر محدودتری خواهند داشت.

ترک ناخن؛ پیشگیری و درمان

حفظ یک رژیم کلی متعادل و مغذی در حفظ سلامت پوست و مو بسیار مهم است. یک رژیم غذایی سالم، مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای سلامت ناخن را فراهم می کند. مکمل ها نمی توانند جایگزین یک رژیم غذایی کامل باشند. پاسخ‌های فردی به مکمل‌ها متفاوت است و برخی افراد ممکن است نتایج مثبتی را ببینند در حالی که برخی دیگر ممکن است تغییرات قابل توجهی را تجربه نکنند.

توصیه می شود قبل از شروع هر رژیم مکمل ناخن با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید. آن ها می توانند نیازهای فردی شما را ارزیابی کرده، کمبودهای احتمالی را شناسایی و مکمل های مناسب را توصیه نمایند.

 

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • فاطمه

  من خیلی سال بود که مشکل ترک ناخن داشتم.
  با قرار دادن ناخنهام در ترکیب آبلیمو و نمک به صورت روزانه، خیلی ترک ناخن هام بهتر شد.

  پاسخ
 • الهه نقوی

  من فکر میکنم ترک ناخن به میزان زیادی موروثی هست

  پاسخ
 • سارا حسینی

  آبلیمو و نمک هم برای درمان ترک ناخن خیلی موثره
  https://behdama.com/%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D9%BE%D9%85%D9%BE/

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات