روش های درمان کمر درد و ستون فقرات

روش های درمان کمر درد و ستون فقرات

در این مقاله به روش های درمان کمر درد و ستون فقرات میپردازیم تا بتوانید از علل آن آگاه و برای پیشگیری و درمان کمر درد بهترین راه و روش را انتخاب نمایید.

ستون فقرات و جایگاه آن

ستون فقرات در پشت و در وسط بدن، قرار دارد . در انسان ستون فقرات از بالای گردن، درست زیر جمجمه شروع می شود و تا دنبالچه ادامه می یابد. ستون فقرات مجموعه ای از 33 استخوان روی هم به نام مهره است و دارای 24 مهره متحرک است. بدنه‌های مهره‌ها روی هم قرار گرفته‌اند، به طوری که قوس‌های مهره‌ای لوله‌ای را تشکیل می‌دهند، که طناب نخاعی از آن عبور می‌کند. اعصاب از طناب نخاعی بین مهره‌ها، که بازوها و پاها را کنترل می‌کنند، می‌روند. علاوه بر این بین هر دو مهره ، یک دیسک بین مهره ای از مواد نرم تری ساخته شده است که باعث می شود مهره ها به آرامی حرکت کنند و به سرعت فرسوده نشوند.

ستون فقرات روی لگن قرار دارد و در داخل توخالی است . ستون فقرات، ماهیچه ها و بافت همبند را حمایت می کند وکمک میکند بالاتنه در جای مناسب قرار گیرد و پاها و بازوها حرکت کند .

مهره ها از نخاع محافظت می کنند و وزن را تحمل می کنند. از آنجایی که مهره های پایینی وزن بیشتری نسبت به مهره های گردن دارند، بزرگتر و از نظر شکل نیز متفاوت هستند.

درد ستون فقرات (کمر درد)

کمردرد می تواند به طور ناگهانی یا به آرامی ظاهر شود. در زمان شروع درد سعی کنید که به حرکت ادامه دهید، و بمدت طولانی در همان وضعیت ثابت ننشینید. ورزش هایی مانند شنا، دوچرخه سواری یا پیاده روی نیز مفید هستند.

درمان درد ستون فقرات (درمان کمر درد)

اگر درد خفیف تا متوسط باشد، در درمان اولیه پزشکی معمولاً  داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) پیشنهاد می شود . شل کننده های عضلانی و داروهای مخدر را می توان برای موارد درد شدیدتر جایگزین کرد.

 گاهی پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند و برای درمان کمر درد لازم است در ابتدا علت آن بررسی شود.

آزمایش‌هایی که به مشخص کردن علت کمردرد کمک میکند

 • اشعه ایکس : این تصاویر آرتریت یا شکستگی استخوان را نشان می دهد. این تصاویر به تنهایی مشکلات نخاع، ماهیچه ها، اعصاب یا دیسک را نشان نمی دهند.
 • ام آر آی یا سی تی اسکن : این اسکن ها تصاویری تولید می کنند که می توانند فتق دیسک یا مشکلات استخوان ها، عضلات، بافت ها، تاندون ها، اعصاب، رباط ها و رگ های خونی را نشان دهند.
 • آزمایشات خون : که می توانند به تعیین اینکه آیا یک عفونت یا شرایط دیگر ممکن است باعث درد شود کمک کند.
 • مطالعات اعصاب الکترومیوگرافی (EMG) : تکانه های الکتریکی تولید شده توسط اعصاب و نحوه واکنش عضلات به آنها را اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند فشار روی اعصاب ناشی از فتق دیسک یا باریک شدن کانال نخاعی (تنگی نخاع) را تایید کند.

داروها به نوع کمردرد بستگی دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشند

 • مسکن ها : داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن . این داروها را طبق دستور مصرف کنید. استفاده بیش از حد می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر مسکن‌هایی که می‌توانید بدون نسخه تهیه کنید، کمکی نکرد، داروساز ممکن است داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی را پیشنهاد دهد.
 • شل کننده های عضلانی : اگر کمردرد خفیف تا متوسط با مسکن ها بهبود نیافت، شل کننده عضلانی ممکن است کمک کند. شل کننده های عضلانی می توانند باعث سرگیجه و خواب آلودگی شوند.
 • مسکن های موضعی درد : این محصولات شامل کرم ها، مرهم ها، پمادها و چسب ها، مواد تسکین دهنده درد را از طریق پوست منتقل می کنند.
 • مواد مخدر : داروهای حاوی مواد افیونی، مانند اکسی کدون یا هیدروکودون که ممکن است برای مدت کوتاهی با نظارت دقیق پزشکی استفاده شوند.
 • داروهای ضد افسردگی : برخی از انواع داروهای ضد افسردگی به ویژه دولوکستین و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین نشان داده شده است که کمردرد مزمن را تسکین می دهند.

روش درمانی فیزیوتراپی

گاهی پزشک جلسات فیزیوتراپی را برای درمان پیشنهاد می دهد ، که درآنصورت  فیزیوتراپ می تواند تمریناتی را برای افزایش انعطاف پذیری، تقویت عضلات پشت و شکم و بهبود وضعیت بدن آموزش دهد. استفاده منظم از این تکنیک ها می تواند به جلوگیری از بازگشت درد کمک کند. فیزیوتراپیست ها همچنین آموزش هایی را در مورد چگونگی اصلاح حرکات در طول یک دوره کمردرد برای جلوگیری از تشدید علائم درد در حین ادامه فعالیت ارائه می دهند.

جراحی و روش های دیگر مورد استفاده برای درمان کمردرد شامل موارد زیر میباشد

 • عمل جراحی : گاهی اوقات جراحی برای ایجاد فضای بیشتر در ستون فقرات برای افرادی که ضعف عضلانی فزاینده یا کمردردی دارند که به سمت پایین پا می رود مفید است. این مشکلات می تواند مربوط به فتق دیسک یا سایر شرایطی باشد که سوراخ های داخل ستون فقرات را باریک می کند.
 • تزریق کورتیزون : اگر اقدامات دیگر دردی را که به پایین ساق پا می رسد تسکین ندهد، تزریق کورتیزون به همراه یک داروی بی‌حس‌کننده در فضای اطراف نخاع و ریشه‌های عصبی ممکن است کمک کند. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب اطراف ریشه های عصبی کمک می کند، اما تسکین درد معمولاً تنها یک یا دو ماه طول می کشد.
 • فرسایش بسامد رادیویی : در این روش یک سوزن ظریف از طریق پوست نزدیک ناحیه ایجاد کننده درد وارد می شود. امواج رادیویی از طریق سوزن عبور می کند تا به اعصاب مجاور آسیب برساند. آسیب رساندن به اعصاب با سیگنال های درد به مغز تداخل می کند.
 • محرک های عصبی کاشته شده : دستگاه‌های کاشته‌شده در زیر پوست می‌توانند تکانه‌های الکتریکی را به اعصاب خاصی برسانند تا سیگنال‌های درد را مسدود کنند.

طب جایگزین

تعدادی از درمان های جایگزین وجود دارد که ممکن است درد کمر را کاهش دهد. همیشه قبل از شروع درمان جایگزین جدید، مزایا و خطرات را با پزشک خود در میان بگذارید.

 • مراقبت های کایروپراکتیک : یک کایروپراکتیک ستون فقرات را برای کاهش درد دستکاری می کند.
 • طب سوزنی : یک پزشک طب سوزنی سوزن های نازک استریل شده را در نقاط خاصی از بدن وارد پوست می کند. تعداد فزاینده ای از شواهد علمی نشان می دهد که طب سوزنی می تواند در درمان کمردرد مفید باشد.
 • تحریک الکتریکی عصب : از طریق پوست که به نام TENS نیز شناخته می شود. دستگاهی که با باتری کار می کند روی پوست قرار می گیرد، تکانه های الکتریکی را به ناحیه دردناک منتقل می کند. مطالعات نتایج متفاوتی را در مورد اثربخشی TENS نشان داده‌اند.
 • ماساژ دادن : برای کمردرد ناشی از تنش یا کار بیش از حد عضلات، ماساژ ممکن است کمک کننده باشد.
 • یوگا : انواع مختلفی از یوگا وجود دارد، رشته ای گسترده که شامل تمرین وضعیت ها یا ژست های خاص، تمرینات تنفسی و تکنیک های تمدد اعصاب است. یوگا می تواند عضلات را کشش و تقویت کند و وضعیت بدن را بهبود بخشد. افراد مبتلا به کمردرد در صورت تشدید علائم ممکن است نیاز به اصلاح برخی وضعیت ها داشته باشند.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات