مزایای استفاده از قرص های جوشان

مزایای استفاده از قرص های جوشان | مزیت های قرص جوشان |

در این مقاله در رابطه با مزیت های قرص جوشان، معایب قرص جوشان، عوارض مصرف قرص جوشان بدون آب و بهترین زمان مصرف قرص های جوشان میپردازیم که در راستای مصرف این نوع از قرص های فشرده میتوانید آگاهی خود را بالا ببرید.پس با ما همراه باشید.

ظهور قرص جوشان

قدمت نوشیدنی‌های دارویی قرص های جوشان به اواخر دهه 1800 برمی‌گردد. که در اصل برای پوشاندن طعم آب‌های تلخی که به‌عنوان شفابخش استفاده می‌شد پدید آمدند. محبوبیت قرص جوشان برای این نسل هوشمند افزایش یافته است. و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. این قرص‌ها راه بسیار کارآمدتری برای مصرف مکمل‌ها یا داروها ارائه می‌کنند. زیرا به طور مساوی و سریع‌تر از قرص‌های معمولی توزیع می‌شوند.

مهمترین مزیت قرص های جوشان

مهم ترین مزیت قرص جوشان، مصرف ساده و تامین ویتامین های مورد نیاز تنها با کمک یک لیوان آب است. از طرفی به دلیل حل شدن ویتامین ها در آب، سرعت جذب آن ها نیز بالاتر است و در نتیجه تاثیرگذاری بیشتری دارند.

فرمولاسیون قرص جوشان

قرص جوشان برای حل شدن در آب و آزادسازی دی اکسید کربن طراحی شده است. دی اکسید کربن از واکنش ترکیبی حاوی بی کربنات مانند بی کربنات سدیم یا بی کربنات منیزیم با اسیدی مانند اسید سیتریک یا اسید تارتاریک تولید می شود. هر دو ترکیب به صورت پودر در قرص وجود دارند. و به محض حل شدن در آب شروع به واکنش می کنند.

قرص های جوشان با فشرده سازی مواد به شکل پودر در یک توده متراکم ساخته می شوند. که برای استفاده از آنها، آنها را در آب می ریزند تا محلول درست شود.

مزیت های قرص جوشان

قرص های محلول در آب به راحتی هضم می شوند. در حالی که قرص های دیگر این مزیت را ندارند. قرص جوشان حاوی طعم دهنده ها و گازهایی است که طعم آب را مطبوع می کند. به همین دلیل است که ما بیشتر به نوشیدن آن ها تمایل داریم. که در نهایت باعث افزایش مصرف مایعات و حفظ تعادل مایعات در بدن می شود.

همان طور که گفته شد ویژگی اصلی قرص های جوشان قابلیت تبدیل شدن به حالت مایع قبل از مصرف است. که مزایای خاصی را برای این دارو به همراه دارد که به شرح زیر است:

قرص های جوشان برای بیمارانی که در بلع مشکل دارند. کودکان یا افراد مسن بسیار مناسب است زیرا این افراد در استفاده از قرص ها مشکل دارند. قرص های جوشان با قابلیت کف کردن و ایجاد محلولی با بوی مطبوع باعث جذابیت بیشتر مصرف دارو برای کودکان می شود.

این نوع قرص‌ها در صورت استفاده با مقدار زیادی آب حل می‌شوند. و به هنگام انتقال سریعتر دارو به معده کمک می‌کنند. و سریع‌تر جذب خون می‌شوند. تا اثرات مؤثری داشته باشند. این نوعی افزایش فراهمی زیستی برای بیمارانی است که از دارو استفاده می کنند.

قرص های جوشان همچنین به کاهش تحریک مخاط معده داروهایی مانند آسپرین کمک می کند. زیرا قبل از ورود به معده، دارو بسیار رقیق شده است. و مانند قرص ها در نقطه ثابت معده غلیظ نشده است.

معایب قرص جوشان

علاوه بر این، داروهای جوشان دارای معایبی نیز هستند که مصرف کنندگان باید به آنها توجه داشته باشند:

داروهای جوشان می توانند برای بیماران مبتلا به فشار خون مضر باشند. دلیل آن این است که قرص جوشان حاوی یک ماده کمکی حل کننده گاز حاوی مقدار زیادی نمک های قلیایی است. که باعث افزایش فشار خون در بیماران مبتلا به این بیماری و پرهیز از نمک می شود.

 بنابراین، افرادی مانند افراد مسن که اغلب در بلع مشکل دارند، قرص های جوشان را برای تجویز راحت تر انتخاب می کنند. قرص‌های جوشان وقتی در آب حل می‌شوند. اغلب محلولی با طعم لذیذ تشکیل می‌دهند. که به راحتی می‌توان از آن  به عنوان نوشیدنی استفاده کرد.

این خطرناک است زیرا می تواند منجر به مصرف بیش از حد داروهای موجود در قرص جوشان شود و عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.

 مزیت های دیگر قرص جوشان نسبت به قرص های معمولی

  • طعم مطبوع در مقایسه با قرص های معمولی
  • علت محبوبیت زیاد قرص های جوشان این است که می توانند در مایعاتی مانند آب یا آب میوه حل شوند. به این معنی که اغلب طعم بهتری نسبت به قرص های معمولی دارند.
  • قرص های معمولی به آرامی حل می شوند. که می تواند منجر به کاهش میزان جذب شود. اما قرص جوشان به سرعت و به طور کامل حل می شود. که شما می توانید از مزایای کامل مواد تشکیل دهنده بهره مند می شوید.
  • توزیع یکنواخت تر مواد در قرص های جوشان محلول در آب.
  • قرص های معمولی پس از مصرف به تدریج در معده حل می شوند. و گاهی اوقات فقط تا حدی حل می شوند. که در برخی موارد می تواند منجر به تحریک شوند. و مزیت قرص های جوشان این است. که به طور کامل و یکنواخت حل می شوند. به این معنی که غلظت های موضعی مواد تشکیل نمی شود. این نه تنها به معنای طعم بهتر است، بلکه احتمال تحریک کمتر خواهد شد.
  • قرص های جوشان علاوه بر فواید غذایی‌ای که دارند. باعث افزایش مصرف مایعات بدن نیز می شوند. این ویژگی در صورت کم آبی یا بیماری و عدم مصرف مایعات به طور معمول بسیار حائز اهمیت می باشد.
  • قرص های جوشان می توانند جایگزین خوبی برای کسانی باشند که ممکن است به دلیل بیماری یا سن مشکل بلع داشته باشند. زیرا بسیار آسان‌تر از قورت دادن یک قرص هستند.
  • علاوه بر این، قرص جوشان راه عالی برای مصرف دارو توسط افراد مبتلا به گلودرد یا مشکلات پزشکی که بلع را دشوار کرده است، می باشد.
  • قرص جوشان به دلیل توزیع یکنواخت و بسیار سریعتر از قرص های معمولی، راه بسیار کارآمدتری برای مصرف مکمل ها یا داروها ارائه می دهد.

عوارض مصرف قرص جوشان بدون آب

هرگز قرص جوشان نباید بدون آب مورد استفاده قرار بگیرد. این عمل خطراتی جدی را برای معده و دستگاه گوارش ایجاد میکند. اگر قرص جوشان را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرده. و به یکباره ببلعید، ویتامین‌ها، مواد معدنی و گاز کربن ناگهان در دستگاه گوارش آزاد می‌شوند.

همچنین ممکن است واکنش‌های آلرژیک حاصل شود. بنابراین به نحوه مصرف قرص جوشان حتما دقت نموده. و آن را در حالی‌که در آب حل شده است، مورد استفاده قرار دهید.

 پیشنهاد ما به شما این است که قرص جوشان را در آب بیندازید. و حتی بعد از مصرف یک لیوان از این ویتامین، مایعات بیشتری در طول روز مصرف کنید.

برای مثال می توانید با در دسترس گذاشتن یک آب معدنی یک و نیم لیتری هنگام کار، هر 30 دقیقه مقداری از آن بنوشید. تا به جذب ویتامین کمک کنید.

علاوه بر مقدار آب که می تواند بر جذب ویتامین های قرص جوشان تاثیرگذار باشد. کیفیت آب نیز عامل مهمی در این ترکیب به شمار می رود.

علاوه بر موارد ذکر شده در رابطه با عوارض مصرف قرص جوشان مصرف آب آلوده برای حل کردن ویتامین ها، نه تنها به سلامت شما کمک نمی کند، بلکه ممکن است نتایجی عکس داشته باشد.

نکته ی مهم در خصوص مصرف قرص جوشان

به طور کلی مصرف طولانی مدت و خود سرانه قرص ویتامین جوشان، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند بیماری های گوارشی، افزایش فشار خون، ایجاد حساسیت و ضعف در سیستم ایمنی بدن شود.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اگر قصد مصرف طولانی مدت این ویتامین ها را دارید. حتما با یک متخصص مشورت کنید.

نحوه مصرف قرص جوشان

به طور معمول روی بسته‌بندی قرص‌های جوشان نوشته شده که ۱ عدد از این قرص را در یک لیوان آب حل کرده و مورد مصرف قرار دهید. حدودا ۱۲۰ میلی‌لیتر آب برای اینکه قرص در آن حل شود، کفایت می‌کند.

 البته بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که قرص جوشان را در آبمیوه حل کنند. و این مورد نیز هیچ اشکالی ندارد. و در جذب قرص جوشان اختلالی را به وجود نمی‌آورد.

بهترین زمان مصرف قرص جوشان

بهترین راه برای اینکه نحوه مصرف و بهترین زمان استفاده از قرص جوشان را بدانید، این است که به دستور روی محصول مراجعه کنید.

در واقع می‌توان گفت که زمان مشخصی نمی‌توان برای مصرف قرص جوشان تعیین کرد. و شاید بتوان هر موقع از روز آن را مورد استفاده قرار داد.

اما در حالت کلی گفته می‌شود که بهتر است قرص جوشان با معده پر و پس از غذا در آب حل شده و استفاده شود.

البته به این معنا نیست که با شکم خالی نباید قرص جوشان استفاده کنید.

اگر در این حالت مشکل گوارشی برای شما حاصل نمی‌شود. می‌توانید این کار را هم انجام دهید. ضمنا فرقی هم نمی‌کند که صبح، ظهر یا شب قرص جوشان بخورید.

اما در مورد برخی از انواع قرص جوشان مثل  قرص  جوشان انرژی زا یا ویتامین C گفته می‌شود. که به منظور افزایش انرژی بهتر است صبح مورد استفاده قرار گیرد.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات