مزیت های گیاه خواری

مزیت های گیاه خواری | مزایای گیاه خواری | گیاهخواری | رژیم گیاهخواری

در این مقاله هر آنچه که در رابطه با رژیم، تاثیر گیاهخواری بر بیماری ها، مزایای گیاه خواری و … میباشد را برای شما جمع آوری کردیم تا با تاثیرات عالی و فواید این سبک رژیم بیشتر آشنا شوید.

رژیم گیاه خواری

تعداد زیادی از شواهد علمی نشان می‌دهد که رژیم‌های گیاهی سالم در مقایسه با رژیم‌های غذایی حاوی گوشت و سایر مواد غذایی با منشاء حیوانی، مزایای متمایز دارند. این مزایا ناشی از مصرف کمتر چربی اشباع شده، کلسترول و پروتئین حیوانی و همچنین دریافت بیشتر کربوهیدرات های پیچیده، فیبر رژیمی، منیزیم، اسید فولیک، ویتامین C و E، کاروتنوئیدها و سایر مواد شیمیایی گیاهی است.

از آنجایی که گیاهخواران به طور گسترده ای از رژیم های غذایی متفاوت استفاده می کنند، تمایز بین انواع مختلف رژیم های غذایی گیاه خواری ضروری است. در واقع، بسیاری از تضادها و سوء تفاهم ها در مورد گیاهخواری ناشی از داده های علمی مطالعات بدون این تمایز است. در گذشته، رژیم های گیاهخواری به عنوان کمبود چندین ماده مغذی از جمله پروتئین، آهن، روی، کلسیم، ویتامین B12 و A، اسیدهای چرب n-3 و ید توصیف شده است.

مطالعات متعدد نشان داده اند که کمبودهای مشاهده شده معمولاً به دلیل برنامه ریزی غذایی ضعیف است. رژیم های گیاهی متعادل برای تمام مراحل چرخه زندگی از جمله کودکان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده، سالمندان و ورزشکاران رقابتی مناسب هستند.

تاثیر گیاهخواری بر بیماری ها

در بیشتر موارد، رژیم های گیاهخواری در پیشگیری و درمان برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت، سرطان، پوکی استخوان، بیماری کلیوی و زوال عقل و همچنین بیماری دیورتیکولار، سنگ کیسه صفرا و آرتریت روماتوئید مفید است. دلایل انتخاب یک رژیم گیاه خواری اغلب فراتر از سلامتی و رفاه است و دیگر نگرانی های اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی را شامل می شود. تأثیرات این جنبه‌ رژیم‌های گیاه‌خواری موضوع حوزه جدید بوم‌شناسی تغذیه شده، که به سبک‌های زندگی پایدار و توسعه انسانی مربوط می‌شود.

چه برای سلامتی، همبستگی با زندگی حیوانات و با درک آن به اندازه زندگی انسان  یا به عنوان بخشی از مبارزه با گرمایش جهانی و آلودگی محیط زیست، درصد افرادی که رژیم غذایی آنها مبتنی بر سبزیجات و پروتئین غیر حیوانی است به سرعت در حال افزایش است.

گیاهخواری معمولاً با حفظ محیط زیست و گونه هایی که در کره زمین زندگی می کنند همراه است. بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افرادی که از این نوع رژیم غذایی پیروی می کنند، فعالان ضد حیوان آزاری یا آلودگی هستند که بر روی زمین تأثیر می گذارد.

استارت‌آپ‌های بیشتری روی این جمعیت تمرکز می‌کنند و روی محصولات کاملاً جدیدی کار می‌کنند که نیازهای اساسی افراد کاملاً گیاه‌خوار را پوشش می‌دهد. مانند لوازم آرایشی یا پروتئین گیاهی که گزینه‌های سرمایه‌گذاری عالی را در بازار رو به رشد ارائه می‌کند.

انواع رژیم گیاه خواری

گیاه خواری

اگر از رژیم گیاه خواری پیروی می کنید، به این معنی است که گوشت، مرغ یا ماهی نمی خورید. این دسته از خواران را می توان بر اساس اینکه چه محصولات حیوانی را در رژیم غذایی خود قرار می دهید تقسیم بندی کرد:

  1. گیاهخواران لاکتو-اوو: هم تخم مرغ و هم محصولات لبنی می خورند
  2. گیاهخواران لاکتو: لبنیات می خورند اما تخم مرغ را نه
  3. گیاهخواران تخم مرغی: تخم مرغ می خورند اما لبنیات را نه
وگان

 اگر از رژیم گیاهخواری پیروی می کنید، گوشت، مرغ یا ماهی نمی خورید. شما همچنین از محصولات لبنی، تخم مرغ یا سایر محصولات حیوانی مانند ژلاتین یا عسل استفاده نمی کنید.

گیاه خواری جزئی

 یک گیاهخوار جزئی گوشت نمی خورد اما برخی از غذاهای حیوانی را می خورد.

  1. ماهی خواران: ماهی می خورند اما از سایر گوشت ها اجتناب می کنند.
  2. پلو-گیاه خواران: مرغ می خورند اما از گوشت و ماهی دیگر اجتناب می کنند.
انعطاف پذیر

 برخی دیگر از رژیم غذایی نیمه گیاه خواری یا انعطاف پذیری پیروی می کنند. افرادی که از این رژیم غذایی پیروی می کنند عمدتاً غذاهای گیاهی می خورند. اما گاهی اوقات ممکن است شامل گوشت، لبنیات، تخم مرغ، مرغ و ماهی در مقادیر کم باشد.

مزیت های گیاه خواری | مزایای گیاه خواری | گیاهخواری | رژیم گیاهخواری

مزایای گیاه خواری

بهبود سلامت

اولین مزایای گیاه خواری بهبود سلامت است. چرا که افرادی که رژیم غذایی 100% گیاهی دارند و دارای تعادل مناسب تحت نظارت پرسنل پزشکی هستند، رژیم غذایی غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها دارند. که حتی می تواند عملکرد ورزشکاران را افزایش داده و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

علاوه بر فواید سلامت جسمی، رژیم گیاهخواری ممکن است اثرات مثبتی بر ذهن نیز داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که گیاه خواری با سطوح پایین تر افسردگی، اضطراب و استرس و همچنین سطوح بالاتر رفاه و رضایت از زندگی مرتبط است.

غذای طبیعی تر و کمتر فرآوری شده

دومین مزایای گیاه خواری غذای طبیعی تر و کمتر فرآوری شده است. چرا که غذای فرآوری شده یکی از آن بمب های ساعتی است که با توجه به کمبود مواد مغذی آن، در درازمدت عواقبی برای سلامتی ما به همراه دارد. برعکس، رژیم غذایی گیاهی منبع ثابتی از مواد مغذی است.

اثرات مثبت زیست محیطی

دامداری مدرن به جنگل زدایی و انتشار CO2 بیشتر و بیشتر نیاز دارد که یک دور باطل است. با جنگل زدایی ما عوامل اصلی ضد آلودگی هوا یعنی درختان را از معادله خارج می کنیم و آنها نمی توانند این CO2 را به اکسیژن تبدیل کنند.

زنجیره غذایی دوستدار زندگی

گیاهخواری از احترام به زندگی حیوانات حمایت می کند زیرا برخلاف غذاهای گیاهی، در زنجیره تولید گوشت و لبنیات ،حیواناتی که برای آن صنعت پرورش می یابند رنج می برند. با یک رژیم غذایی گیاهی، هیچ عذاب وجدانی برای یک بشقاب غذا وجود ندارد.

مدیریت وزن

تحقیقات نشان می دهد که رژیم گیاه خواری می تواند ابزار موثری برای کاهش وزن و حفظ وزن سالم باشد. رژیم‌های گیاه‌خواری معمولاً کالری و چربی کمتری نسبت به رژیم‌های حاوی گوشت دارند. رژیم های گیاهی ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. زیرا اغلب شامل خوردن غذاهای کامل و فرآوری نشده است که سیر کننده هستند اما کالری بالایی ندارند. این غذاها معمولاً دارای فیبر و چربی های سالم بیشتری هستند که می تواند به کاهش وزن اولیه و حفظ وزن سالم بدن کمک کند.

مزایای اقتصادی

انتخاب گزینه‌های گیاهخواری می‌تواند هزینه‌های غذای خانگی را کاهش دهد و رعایت بودجه را آسان‌تر کند. محققان دانشگاه آکسفورد دریافتند که رژیم‌های غذایی گیاهی می‌توانند صورتحساب‌های مواد غذایی را تا ۳۳ درصد کاهش دهند.

حتی رژیم‌های انعطاف‌پذیر – خوردن تنها وعده‌های غذایی گهگاهی با گوشت یا لبنیات – می‌تواند هزینه‌ها را تا 14 درصد کاهش دهد. رژیم‌های گیاه‌ خواری می‌توانند ارزان‌تر از غذاهایی باشند که شامل گوشت می‌شوند. زیرا منابع پروتئین گیاهی – مانند لوبیا و عدس – اغلب ارزان‌تر از منابع پروتئینی حیوانی هستند.

بهبود هضم

یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات می تواند برای سلامت گوارش شما مفید باشد. این غذاها چربی کمتری دارند و دارای مواد مغذی مفیدی مانند فیبر هستند که به کاهش مشکلات گوارشی مانند یبوست و رفلاکس اسید (سوزش سر دل) کمک می کند. علاوه بر این رژیم گیاه خواری ممکن است کمتر باعث ایجاد واکنش های التهابی در بدن شود، که می تواند منجر به بهبود سلامت روده شود.

آیا باید گیاهخوار شوید؟

به طور کلی، گیاهخواری برای سلامتی، بودجه، حیوانات و محیط زیست مفید است. در حالی که رژیم گیاه خواری ممکن است برای همه مناسب نباشد، می تواند یک انتخاب سالم و پایدار برای کسانی باشد که علاقه مند به بررسی گزینه های گیاهی هستند.

دو روز در هفته گوشت و سایر محصولات حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف کنید و ببینید چه احساسی دارید. این دستور العمل های سریع و آسان گیاهی و دستور العمل های سوپ گیاهی را برای ایده های وعده های غذایی خوشمزه که مطمئناً خوشحال می شوید، بررسی کنید.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات