نگران چربی های شکم خود باشیم!

نگران چربی های شکم خود باشیم!

چربی شکم یکی از دغدغه های افراد در پروسه کاهش وزن است. چربی شکم از آن دسته چربی هایی است که دیر از بین می رود. و طبق یافته ای پزشکی به وضعیت سلامتی از جمله سلامت قلب ارتباط زیادی دارد.

ارتباط وزن و چربی شکم

بخشی از افزایش وزن نیز به علت تجمع چربی شکم در افراد ایجاد می شود. وزن یک فرد تا حد زیادی به چهار مورد بستگی دارد.

  1. کالری دریافتی در هر روز
  2. کالری سوزانده شده هر روز
  3. سن
  4. ژنتیک

افرادی که به طور کلی کالری بیشتری نسبت به آنچه باید در روز بسوزانند را دریافت می کنند، بیشتر در معرض افزایش وزن اضافی از جمله چربی شکم هستند.

بالا رفتن سن نیز باعث ایجاد این امر می شود. افراد با افزایش سن عضلات خود را از دست می دهند. کسانی که فعالیت بدنی کمتری دارند و یا ندارند با افزایش سن نیز بیشتر و بیشتر چربی شکم جمع می کنند.

از دست دادن توده عضلانی سرعت مصرف کالری بدن را کاهش می دهد. این می تواند حفظ وزن سالم را دشوارتر کند. به عنوان مثال، زمانی که مردان در دهه 50 زندگی خود هستند، نسبت به زمانی که در 30 سالگی هستند، به 200 کالری کمتر در روز نیاز دارند.

ژن ها می توانند در شانس افراد برای داشتن اضافه وزن یا چاقی نیز نقش داشته باشند. همچنین در جایی که بدن چربی را ذخیره می کند، نقش دارد.


کپسول زوبوکس های هلث با دارا بودن فیبر گیاهی گلوکومانان بدون ایجاد عوارض جانبی اشتها را کاهش داده. سرعت جذب چربی ها و کربوهیدرات ها کاهش میدهد. همچنین به کنترل سطح چربی ها و کربوهیدرات ها کمک میکند. و در تخلیه معده تاخیر ایجاد کرده و باعث القاء سیری می شود. زوبکس هنگاهی که با یک رژیم غذایی و یا ورزشی کاهش وزن ترکیب شود، تاثیر بسیار زیاد خود را نشان می دهد.


آیا باید نگران چربی‌های شکمم باشم؟

چربی شکم را باید جدی گرفت. پزشکان از مدت‌ها قبل می‌دانستند که قسمت میانی بزرگ یعنی داشتن یک شکم چاق، هشدار قوی در مورد مشکلات سلامتی بالقوه مانند بیماری قلبی و دیابت است. پزشکان می‌گوید: « اگر فردی را با شکم بزرگ می‌بینید، احتمالاً در معرض خطر بیشتری قرار دارد. “کسی که فقط باسن بزرگی دارد احتمالاً خطر کمتری دارد.”

دلایل چربی شکم و انواع آن

انباشته شدن چربی شکم اغلب به دلیل مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی‌های پر کالری است. از جمله مصرف آبجو یا همان ماالشعیر و یا مشروبات الکلی بر روی افزایش چربی شکم تاثیر گذار هستند. علاوه بر این، مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و پر از شکر و پرچرب، به افزایش چربی بدن نیز کمک می کند.

 اما چرا این تجمع چربی مستقیماً به قسمت میانی یعنی شکم و پهلو می رود؟

باید بدانیم که توزیع چربی بین مردان و زنان متفاوت است: بدن مردان عموما چربی اضافی را در اطراف شکم نگه می دارد، در حالی که بدن زنان آن را در اطراف باسن انباشته می کند. این چربی ها را به ترتیب چربی اندروید و ژینوئید می نامند. عوامل سبک زندگی می توانند در این زمینه نقش داشته باشند. هم در مردان و هم در زنان، ترشح سطوح بالای هورمون کورتیزول در نتیجه استرس، می تواند به توزیع بیشتر توده چربی اندروید کمک کند.

اضافه وزن با داشتن شکمی با چربی های سفت تر می تواند نشان دهنده سطح بالاتری از چربی احشایی باشد. یعنی جایی که بافت چربی در اطراف اندام های حیاتی انباشته شده است. اما شکم نرم تر نشان دهنده درصد بالاتری از بافت چربی زیر جلدی است. یعنی جایی که بافت چربی به پوست نزدیک تر است. در حالی که توصیه می شود سعی کنید از هر دو اجتناب کنید، اعتقاد بر این است که چربی احشایی خطر بیشتری برای سلامتی داشته و احتمال بروز بیماری در آینده را دارد.

فرم بدن شما سیب است یا گلابی؟

دقیق ترین راه برای تعیین میزان چربی احشایی، گرفتن سی تی اسکن یا ام آر آی است. اما راه های ساده تری وجود دارد که بفهمید چه مقدار چربی احشایی یا زیر جلدی دارید.

اولین مورد فرم بدن شماست. افرادی که به شکل گلابی هستند که باسن و ران‌های بزرگ‌تری دارند، چربی زیر جلدی بیشتری دارند. آنهایی که «شکل سیب» دارند و مشخصه آن دور کمر پهن‌تر است، چربی احشایی دارند.

اندازه گیری نوار شکمی: دور کمر بیش از 35 اینچ در زنان و بیش از 40 اینچ در مردان نشان دهنده میزان ناسالم چربی احشایی است. توجه کنید که شکم خود را در سطح ناف اندازه گیری کنید، نه در باریک ترین قسمت بالاتنه.

اکثر افرادی که چربی شکمی واضحی دارند، چربی احشایی زیادی نیز دارند. اگر کسی شکم بزرگی دارد، فقط سعی کنید آن را نیشگون بگیرید. همچ اگر بتوانید یک تکه بزرگ داشته باشید، چربی زیر پوستی زیادی دارند. اگر نمی توانید، احتمالاً بیشتر چربی احشایی است.

دلایل تجمع چربی احشایی

دلیل ذخیره بیش از حد چربی احشایی هنوز مورد بحث است. تحقیقات حداقل پنج ژن را شناسایی کرده است. که ممکن است باعث شود برخی افراد چربی بیشتری را در اطراف میانی نسبت به دیگران ذخیره کنند. اما همچنین شواهدی وجود دارد. که کربوهیدرات های تصفیه شده با مقدار بالا در رژیم غذایی شما می تواند در تجمع این نوع چربی نقش داشته باشد. در هر صورت، وجود چربی زیاد شکم موضوعی است. که باید به سرعت به آن پرداخته شود. زیرا که چربی احشایی شکم ممکن است در مجموعه ای از اثرات نامطلوب در سراسر بدن نقش داشته باشد. که منجر به همه چیز از دیابت گرفته. تا انواع خاصی از سرطان شود.

چه کاری باید انجام بدهیم؟

هیچ قرص کاهش وزنی وجود ندارد که چربی شکم را هدف قرار دهد. مگر اینکه در کنار ورزش و زیر نظر پزشک معالج خود، مکمل لاغری استفاده نمایید.


کپسول زوبوکس های هلث با دارا بودن فیبر گیاهی گلوکومانان بدون ایجاد عوارض جانبی اشتها را کاهش داده. سرعت جذب چربی ها و کربوهیدرات ها کاهش میدهد. همچنین به کنترل سطح چربی ها و کربوهیدرات ها کمک میکند. و در تخلیه معده تاخیر ایجاد کرده و باعث القاء سیری می شود. زوبکس هنگاهی که با یک رژیم غذایی و یا ورزشی کاهش وزن ترکیب شود، تاثیر بسیار زیاد خود را نشان می دهد.


همچنین جراحی چاقی فقط برای افراد چاقی است که دچار بیماری چاقی مفرط هستند. مثلا کسانی که BMI حداقل 40 دارند.

اگر می خواهید خود را از شر این عامل خطر احتمالی بیماری قلبی و دیابت خلاص کنید، باید رویکرد دیگری را در پیش بگیرید. یک فرمول ثابت شده وجود دارد. کاهش کالری و ورزش بیشتر! وقتی افراد با رژیم غذایی و ورزش لاغر می شوند، چربی احشایی دو برابر سریعتر از چربی زیر جلدی از بین می رود.

از بین بردن چربی دور شکم بدون جراحی

اگر می خواهید به سرعت دور کمر خود را بدون جراحی کم کنید. ممکن است یک روش غیرتهاجمی “شکل دادن بدن” را در نظر بگیرید. برای مثال، جراحان پلاستیک از امواج فراصوت با شدت بالا برای از بین بردن سلول‌های چربی، سفت کردن کلاژن در پوست و کاهش چند سانتیمتر از  مقدار دور کمر استفاده می کنند.

برخلاف تصور عمومی، ورزش‌های شکمی مانند دراز و نشست، چربی را کاهش نمی‌دهنداین موضوع کمک کننده است اما راه حل اصلی نیست. پس در کنار تمرینات قدرتی، به پارو زدن یا دویدن فکر کنید. تمرینات هوازی «متوسط تا شدید» بیشتر از تمرینات با شدت پایین یا بلند کردن وزنه برای مبارزه با چربی احشایی مفید است.

پیشنهاد ما برای کاهش چربی های شکم
  • رژیم غذایی یک عامل کلیدی است :

در صورت امکان، سعی کنید مصرف الکل و آبجو را کاهش دهید. همچنین، سعی کنید از غذاهای پر قند و نمک اجتناب کنید. در صورت امکان، سعی کنید سبزیجات بیشتری را در وعده های غذایی خود بگنجانید، زیرا به دلیل محتوای فیبر می تواند شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد. مثلا گنجاندن لوبیا و حبوبات در رژیم غذایی شما یک راه عالی برای افزایش مصرف پروتئین و فیبر بدون چربی است که به تثبیت سطح قند خون کمک می کند.

  • کاهش استرس :

کاهش استرس به کاهش ترشح هورمون کورتیزول کمک می‌کند و کاهش این هورمون باعث می شود که بدن کمتر مستعد ذخیره‌سازی چربی در ناحیه میان تنه ‌شود.

  • خواب بیشتر :

ساده ترین گزینه این است که بیشتر بخوابید. خواب باعث می شود سطح هورمون سیری به نام “لپتین” بالا  و برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

  • نوشیدن آب :

داشتن یک بطری آب در کنار میزتان و یا همراتان بسیار مفید است. کم آبی را معمولا با گرسنگی اشتباه میگیرند. بنابراین نوشیدن منظم آب می تواند به کاهش پرخوری کمک کند.

 در پایان

فراموش نکنید. که چربی احشایی به تدریج در بدن شما جمع میشود. بنابراین انتظار نداشته باشید که ظرف چند هفته آن را تغییر دهید. این یک تغییر تدریجی است و به آن زمان بدهید.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات