15 نشانه بیماری در پاها

15 نشانه بیماری در پاها مانند تاول، قارچ ناخن پا و ...

بیماری در پاها

در رابطه با بیماری‌های پا چقدر مطلع هستید؟ در این مقاله سعی بر این داشتیم تا در رابطه با 15 نشانه بیماری در پاها اعم از پای ورزشکار، قارچ ناخن پا، تاول، پینه پا، میخچه و … شما را بیشتر مطلع کنیم.پس با ما همراه باشید.

پا ، متشکل از 26 استخوان، 33 مفصل، 107 رباط و 19 ماهیچه و تاندون می باشد که تمامی استخوان ها به کمک انواع ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها به هم متصل شده است.

وجود هرگونه درد و ناراحتی در پاها بر روی حرکت و تحرک ما تاثیر گذار است. با چنین سیستم پیچیده‌ای از بافت‌ها و مقدار وزنی که ما هر روز به پاهای خود تحمیل می کنیم، جای تعجب نیست که هر فرد در مقطعی از زندگی خود با مشکلات پا مواجه شده باشد .

از پای خود بهتر مراقبت کنید

عواملی چون بی توجهی، کفش های نامناسب  و ساییدگی های ساده میتواند منجر به بسیاری مشکلات پا از جمله : انگشتان پنجه پتکی ، پای ورزشکار، انگشت چکشی، میخچه و پینه، بونیون ، تاول ، ناخن های فرورفته و قارچ ناخن پا  و … شود. درد در پاها حتی ممکن است اولین علامت یک مشکل سیستمیک باشد.

پا ها بعلت های گوناگون مانند راه رفتن، دویدن، پریدن وکوهنوردی روزانه آزار زیادی را متحمل می شوند، بنابراین به طور طبیعی در معرض انواع مختلفی از مشکلات و بیماری ها هستند. از صدمات گرفته تا التهاب، انواع مختلفی از آسیب ها و نقص ها می تواند منجر به مشکلات پا شود.

رایج ترین بیماری در پاها

 1. پای ورزشکار

یکی از رایج ترین بیماری در پاها، پای ورزشکار یک عفونت قارچی پوست است. که معمولا بین انگشتان پا دیده می شود. این عفونت می تواند گسترش یابد و باعث ناراحتی، خارش و حتی درد قابل توجهی در پا شود. پای ورزشکار بیشتر در اثر راه رفتن در مناطق گرم و مرطوب پیش می آید. همچنین از طریق کفش های مشترک، تشک های بدنسازی، حوله ها و سطوح به افراد دیگر منتقل و ایجاد می شود . پوشیدن کفش های گرم و مرطوب می تواند باعث رشد و گسترش قارچ شود. این بیماری بسیار مسری است و می تواند به سایر نواحی پوست از جمله دست ها، کشاله ران و پوست سر سرایت کند.بیماری در پاها

عوارض پای یک ورزشکار در طول ورزش

بیماری در پای ورزشکار باعث خارش، ترک، تاول و پوسته پوسته شدن پا می شود. این عارضه معمولاً از بین انگشتان چهارم و پنجم شروع می شود. سپس گسترش می یابد. همچنین ممکن است فرد در پاشنه یا پوست انگشتان پا نیز دچار ترک شود.

برای درمان لازم است فرد پاهای خود را تمیز و خشک نگه داشته و با حوله ای جداگانه خشک کند. درمان های ضد قارچ در اکثر داروخانه ها به صورت اسپری، پودر یا لوسیون برای استفاده روی پاها موجود است. که میتوان از آن ها بصورت موضعی استفاده نمود.

باید توجه شود درصورتیکه قارچ پس از درمان های موضعی همچنان در حال گسترش یا بدتر شدن باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند تا تحت درمان با داروهای ضد قارچ خوراکی قرار گیرد.

شما می توانید با تمیز و خشک نگه داشتن پاها و انگشتان پا، تعویض منظم کفش و جوراب، پابرهنه راه نرفتن در رختکن عمومی و دوش گرفتن، خطر ابتلا به بیماری پای ورزشکار (که به آن کچلی پا نیز گفته می شود) را کاهش دهید.

 1. انگشت چکشی

یکی دیگر از بیماری در پاها، انگشت چکشی میباشد. به این صورت که اگر انگشت دوم، سوم یا چهارم شما ضربدری باشد. و یا در وسط مفصل ، انگشت پا خم شده باشد، ممکن است انگشت چکشی داشته باشید. کفش های نامناسب به شکل گیری انگشت چکشی کمک می کنند.

اگر انگشت پای شما هنوز انعطاف پذیر است، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که کفش راحت تر و جادارتر بپوشید. علاوه بر این، پوشیدن پد پا می تواند به تغییر موقعیت انگشت پا کمک کند.

طبق گفته کلینیک مایو، اگر انگشت پای شما در حالت خمیده ثابت شود، درد ایجاد می شود. همچنین ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. هنگامی که انگشت چکشی به داخل کفش شما فشار می آورد، ممکن است میخچه و پینه روی آن ایجاد شود.

 1. تاول

تاول ها کیسه های پر از مایع‌اند و یک اتفاق رایج میباشند که اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. پس نیازی به نگرانی نیست . عرق پاها و استفاده از کفش های نامناسب احتمال ایجاد تاول را بیشتر می کند.

به گفته متخصصان و پزشکان در رابطه با تاول

آلن ام. بویک، متخصص پا در کلینیک کلیولند و رئیس کالج پزشکی اطفال در دانشگاه ایالتی کنت در اوهایو، می‌گوید اکثر تاول‌ها به دلیل اصطکاک بین پوست پا و داخل کفش ایجاد می‌شوند.

همچنین می‌توان با پوشیدن کفش‌ها و جوراب‌های راحت و با سایز مناسب، از ایجاد تاول روی پاها جلوگیری کرد. دکتر بویک می‌گوید: بهتر است اجازه دهید تاول ها به طور طبیعی بشکنند نه اینکه خود بترکانید، حتی زمانی که دردناکند و راه رفتن را دشوار می‌کنند.

بویک می‌گوید: «درصورتیکه تاول ایجاد شد، آن را با بانداژ بپوشانید. و اجازه دهید به طور طبیعی ترکیده شود. اگر ترکید، می‌توانید از یک پماد آنتی‌بیوتیک بدون نسخه با بانداژ استفاده کنید. تا به بهبود آن و جلوگیری از عفونت کمک کند. اما باید ناحیه را پوشانده تا اصطکاک کاهش یابد.»

اکثر تاول های پا نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. اما اگر دیابت یا بیماری دیگری دارید که شما را مستعد عفونت می کند، قبل از اینکه خودتان تاول را درمان کنید، باید با پزشک مشورت کنید.بیماری در پاها

 1. پینه پا

بونیون یک برجستگی استخوانی در پایه مفصل شست پا است. طبق گفته کلینیک مایو، تغییرات درون پا که باعث ایجاد برآمدگی است، باعث چرخش انگشت شست پا به سمت داخل و به سمت انگشتان کوچکتر می شود.

بونیون ها می توانند به دلیل ناهنجاری های مادرزادی، آرتریت، ضربه، وراثت یا پوشیدن کفش هایی که از ناحیه پنجه خیلی باریکند، ایجاد شود. صرف نظر از اینکه در وهله اول چه چیزی باعث ایجاد آنها شده، بونیون ها می توانند با کفش های پاشنه بلند و منقبض کننده بدتر شوند.

داشتن سابقه خانوادگی بونیون نیز یک عامل خطر است. علاوه بر این، برخی شرایط، از جمله آرتریت روماتوئید یا فلج اطفال، احتمال ایجاد بونیون را افزایش می‌دهند.

درمان محافظه‌کارانه برای بونیون شامل کفش‌های پهن‌تر، کفش هایی با پاشنه کوتاه، پد بونیون  و مسکن‌های بدون نسخه است. اگر این روش‌ها نتوانند درد را تسکین دهند و امکان راه رفتن عادی را فراهم کنند، ممکن است جراحی برای بازگرداندن انگشت شست پا به موقعیت طبیعی خود توصیه شود. قرار دادن یک کیسه یخ به مدت 10 دقیقه نیز می تواند التهاب را کاهش دهد.بیماری در پاها

 1. میخچه

میخچه ها لکه هایی از پوست ضخیمند که اغلب در کف پا یا انگشتان پا دیده می شوند. میخچه می تواند ناشی از بونیون، انگشت چکشی یا کفش های نامناسب باشد. با گذشت زمان ممکن است دردناک شوند و باید درمان شوند. داروهای میخچه بدون نسخه در دسترس هستند. آنها فشار روی میخچه را کاهش می دهند و به آن زمان می دهند تا بهبود یابد. به گفته متخصصین ، میخچه ها و پینه ها پس از تماس مکرر روی ناحیه استخوانی پا، معمولاً توسط کفش هایی نا مناسب، ایجاد می شوند.

میخچه می تواند در نواحی بالا و کناره ها و همچنین بین انگشتان پا ظاهر شود. راه رفتن روی این تکه های فشرده سلول های مرده پوست می تواند سخت و دردناک باشد. بسیاری از میخچه ها را می توانید خودتان با از بین بردن تجمع پوست، درمان کنید. توصیه می شود که ناحیه آسیب دیده را در آب گرم خیس کنید تا زمانی که پوست نرم شود و از سنگ پا یا سنباده مرطوب برای برداشتن پوست مرده استفاده کنید.

 1. پلانتار فاشئیت

فاشیای کف پا یک بیماری التهابیست که معمولاً علت مشخصی ندارد و در آن رباط  فاشیا (رباطی که وظیفه حمایت از قوس پا را بر عهده دارد) که توپی پا را به پاشنه متصل می‌کند، ملتهب یا حتی پاره می‌شود. که این التهاب شایع ترین علت درد پاشنه پا است. هیچ علامت یا علامت بصری ندارد. فقط درد و سفتی در پا دارد.  این بیماری زمانی رخ می دهد که فاشیای کف پا در پایین پا ملتهب شود .

عواملی چون چاق بودن، داشتن قوس بسیار بالا، داشتن ماهیچه های سفت ساق پا و شرکت در فعالیت هایی که به طور مکرر به پاشنه پا فشار می آورد، ممکن است محرک قوی برای این بیماری به شمار آیند.

اکثر افراد می توانند با درمان خانگی، التهاب کف پا را مدیریت کنند. استراحت دادن به پا و استفاده از یخ می تواند التهاب را کاهش دهد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم، می توانند به مدیریت درد کمک کنند.

 1. پنجه پا و پنجه پتکی

زمانیست که اولین مفصل انگشت پا به سمت بالا و مفصل انگشت دوم به سمت پایین باشد. گاهی اوقات این وضعیت از بدو تولد وجود دارد. و گاهی اوقات به طور ناگهانی ظاهر می شود. برای برخی افراد هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند. برای برخی دیگر می تواند دردناک باشد. پنجه پا ممکن است نشانه ای از بیماری های دیگر، از جمله دیابت، آرتریت روماتوئید، و فلج مغزی باشد. درمان‌ها می‌تواند شامل آتل، کفش‌های مناسب، ورزش‌ها، برخی داروها و گاهی اوقات جراحی باشد.

 1. ناخن های فرو رفته پا

زمانی که ناخن پا شروع به رشد در شیار ناخن می کند، ناخن های فرورفته روی پا ایجاد می شوند. که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود. ناخن های فرو رفته باعث قرمزی، تورم، درد یا حتی تخلیه از ناخن پا می شوند که می تواند نشان دهنده وجود عفونت باشد.

پوشیدن کفش های نامناسب، ناخن های پا که به درستی کوتاه نشده اند، کوتاه شدن بیش از حد ناخن ها یا ضربه به پاها به دلیل فعالیت از جمله دویدن و داشتن سابقه خانوادگی ناخن های فرورفته می تواند خطر ابتلا را در فرد افزایش دهد.

راه های مختلفی برای درمان و پیشگیری از رشد ناخن های پا وجود دارد. از جمله:

شستن پاها با صابون آنتی باکتریال و تمیز و خشک نگه داشتن آنها، کوتاه کردن مستقیم ناخن های پا بعد از حمام زمانی که ناخن ها نرم هستند. از کوتاه کردن ناخن ها به صورت گرد خودداری کنید. زیرا می تواند خطر رشد داخلی را افزایش دهد ،پوشیدن کفش‌هایی که نوک تیز ندارند.

 1. قارچ ناخن پا

قارچ ناخن پا می تواند ظاهری غیرجذاب و تغییر شکل به ناخن ها بدهد. همچنین می‌تواند به سایر ناخن‌ها سرایت کند. قارچ ناخن پا اغلب پس از آسیب به ناخن ایجاد می شود که باعث می شود محل اتصال ناخن به پوست، جایی که ناخن به پوست انگشت پا می رسد، مختل شود.

قارچ ناخن ممکن است بعد از پدیکور، به دلیل  استفاده از کفش های نامناسب، یا پس از ضربه های مکرر ناشی از دویدن یا پیاده روی که باعث بلند شدن یا فشار دادن ناخن می شود، رخ دهد.

 1. نوروپاتی دیابتی

افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض نوسانات قند خون هستند. نوروپاتی دیابتی یک بیماری نیست. بلکه گروهی از شرایط است که به دلیل دیابت به پاها آسیب می رساند.

با گذشت زمان، سطح بالای قند خون می تواند به اعصاب، به ویژه اعصاب پا آسیب برساند. عوامل دیگری می توانند این آسیب عصبی را بدتر کنند.

مانند سابقه سیگار کشیدن، اعتیاد به الکل یا سابقه نوروپاتی دیابتی در خانواده. علائم نوروپاتی دیابتی شامل بی حسی، گزگز و درد در پاها است. حفظ سلامت و کنترل قند خون می تواند به فرد در درمان نوروپاتی دیابتی خود کمک کند.

 1. خار پاشنه

خار پاشنه زایده ای از کلسیم است که بین استخوان پاشنه و قوس پا ایجاد می شود.

برای بسیاری از افراد، هیچ علامتی وجود ندارد. اما برای برخی دیگر، می تواند دردناک باشد و باعث التهاب شود.

این وضعیتی نیست که بتوان به راحتی آن را تشخیص داد و برای تایید نیاز به تصویربرداری پزشکی دارد. خار پاشنه به دلیل فشار طولانی مدت بر روی عضلات و رباط ها ایجاد می شود.

 1. نقرس

نقرس یک بیماری پا است که عمدتاً به دلیل تجمع اسید اوریک در بدن انگشت شست پا را تحت تأثیر قرار می دهد. درد در شست پا ، درد شدید در مفصل ، تورم انگشت شست پا از علائم نقرس میباشد.

 1. متورم شدن پاها

تورم در پا معمولا به دلیل جمع شدن مایعات در بافت های پا ایجاد می شود. تجمع مایعات می تواند مربوط به مشکلاتی در گردش خون، سیستم لنفاوی یا کلیه ها باشد که از آن ها برای تشخیص بیماری استفاده می شود.

برخی دلایل که در بروز این عارضه نقش دارند شامل موارد زیر می باشد:  نارسایی حاد کلیه ، کاردیومیوپاتی ، پریکاردیت (التهاب بافت‌های اطراف قلب)،  شیمی‌ درمانی ، بیماری مزمن کلیوی ، سیروز کبدی ، نارسایی قلب ، هورمون ‌درمانی ، انسداد در سیستم لنفاوی ، سندروم نفروتیک (آسیب به عروق خونی کلیه)،  مصرف مسکن‌هایی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن ، مصرف داروهای دیابت و فشارخون ، ترومبوفلبیت، نارسایی وریدی مزمن و بارداری.

 1. سوزن سوزن شدن پاها

این عارضه جزو آسیب های رایجی میباشد. اگر برای یک بازه زمانی طولانی در موقعیتی ثابت و بدون تغییر قرار بگیرید این عارضه رخ می دهد.

که عموما با تغیر وضعیت و حرکت رفع می شود. اما اگر به طور مداوم سوزن سوزن شدن پاها ادامه داشت، بدون این که دلیل مشخصی داشته باشد لازم است که به متخصص پا مراجعه کنید تا تشخیصی صحیح انجام شود.

 1. زخم های مزمن

 منظور از این مورد زخم های مزمن و درمان نشده ای هستند که بر روی پا قرار دارند. در صورت عدم درمان صحیح امکان عود مجدد آن ها وجود دارد. ژنتیک، گردش خون ضعیف، دیابت، فشارخون بالا، بیماری قلبی، کلسترول بالا، بیماری کلیوی،‌ افزایش فشار در پا و مصرف دخانیات از دلایل ایجاد زخم‌های مزمن هستند.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۴ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات