20 سال عمر طولانی تر با سبک زندگی بهتر

20 سال عمر طولانی تر با سبک زندگی بهتر

بیست سال عمر مدت زمان قابل توجهی است که با رعایت نکاتی در سبک زندگی به سادگی می توانید به آن دست پیدا کنید.

برای جوانان این عدد بسیار معمولی به نظر می رسد. اما زمانی که افراد در حال گذراندن میانسالی خود هستند، هر یک سال از زندگی ارزش خاص خود را به نمایش می گذارد.

در سراسر دنیا دانشمندان در تلاش هستند تا روند پیری را کند و یا طول عمر را افزایش دهند.

پس بهتر هست در هر سنی که هستیم با پیروی از راه های سبک زندگی سالم این 20 سال را به عمر خود هدیه بدهیم.

مطالعات انجام شده در تاثیر تغییر سبک زندگی

نتایج مطالعات برای افزایش طول عمر نشان می دهد که افراد با ایجاد تغییراتی مانند مدیریت استرس و اجتناب از سیگار، عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

افراد با ایجاد تغییرات جزئی، می توانند عمر طولانی‌تری خواهند داشت، حتی اگر تا میانسالی پذیرش عادات سالم‌تر را به تعویق بیندازند. اتخاذ یک سبک زندگی سالم هم برای سلامت عمومی و هم برای سلامت شخصی مهم است.

 اگرچه هرچه زودتر اقدام کنیم نتایج بهتری خواهیم گرفت. اما حتی اگر فقط یک تغییر کوچک در 40، 50 یا 60 سالگی خود ایجاد کنید، باز هم مفید است.

تحقیقی در نشست سالانه انجمن آمریکایی تغذیه در بوستون ارائه شد، از داده‌های پرسشنامه‌ها و سوابق پزشکی جمع‌آوری‌شده بین سال‌های 2011 تا 2019 استخراج شد. این داده ها تجزیه و تحلیل شدند تا مشخص کنند که کدام عوامل در سبک زندگی با طول عمر بیشتر مرتبط است.

نتایج اعلام شده در سبک‌زندگی بهتر

وقتی عوامل سبک زندگی با هم ترکیب شوند، می‌توانند تأثیر قابل‌توجهی بر امید به زندگی داشته باشند. و طول عمر افراد را تا دهه‌ها افزایش دهند.

مردان و زنانی که هشت عامل سبک زندگی درمانی را اتخاذ کردند، در 40 سالگی به ترتیب 23.7 یا 22.6 سال امید به زندگی در مقایسه با افرادی که هیچ فاکتور سبک زندگی اتخاذ نکرده بودند، افزایش دادند.

عدم تحرک فیزیکی، استفاده از مواد مخدر و سیگار کشیدن قوی‌ترین ارتباط را با مرگ داشت. محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که این عوامل سبک زندگی را داشتند 30 تا 45 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ در طول دوره مطالعه بودند.

در مقابل، استرس، پرنوشی، بهداشت نامناسب خواب و رژیم غذایی نامناسب با حدود 20 درصد بیشتر خطر مرگ در دوره مورد مطالعه مرتبط بودند.

اهمیت تغییر سبک زندگی

نحوه زندگی ما به اندازه داروهایی که برای پیشگیری یا مدیریت بسیاری از بیماری‌های مزمن دریافت می‌کنیم، اهمیت دارد. این بدان معنی است که ما نمی توانیم به سادگی بیماری ها را درمان کنیم. ولی می توانیم با انتخاب سبک زندگی مناسب همیشه سلامتی خود را حفظ نماییم.

حتی اگر نهادهای سلامت محور مردم را به داشتن سبک زندگی مناسب تشویق کنند می تواند موجب کاهش هزینه‌های بیماری‌های مزمن شود. و این هزینه ها برای ایجاد یک زندگی لذت بخش تر صرف گردد.

هشت تغییر سبک زندگی که می تواند عمر شما را افزایش دهد

  • غذای خوب بخورید:

 کسانی که به طور کلی از رژیم غذایی گیاهی پیروی میکنند یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته می شوند. اما رژیم شما هرچه باشد در آن از خوردن سبزیجات و میوه و وعده های گیاهی غافل نشوید.

  • از سیگار دوری کنید:

 اگر قبل از 40 سالگی سیگار را ترک کنید، می توانید خطر مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با سیگار را حدود 90٪ کاهش دهید.

  • خواب شبانه خود را تنظیم کنید:

 داشتن خواب خوب و منظم عامل مهمی در شادابی و سلامت شماست. بی خوابی، مشکل در شروع خواب، مشکل در کیفیت خواب، و یا بیدار شدن در صبح زود، همراه با خوابی که طراوت آور نیست. یا خواب آلودگی بیش از حد در طول روز می تواند آسیب زا باشد.


مکمل کپسول های اسلیپ (Hi Sleep) به واسطه ی دارا بودن ترکیباتی مثل ملاتونین ، زینک و عصاره های گیاهی مثل بادرنجبویه و سنبل الطیب در تنظیم خواب ، بهبود کیفیت خواب و کاهش طول مدت به خواب رفتن نقش موثری دارد.


  • فعالیت بدنی داشته باشید:

 در طول روز30  دقیقه یا بیشتر را به فعالیت بدنی اختصاص دهید.

  • استرس را مدیریت کنید:

استرس مزمن به طور بالقوه طول عمر را کوتاه می کند. خوشبختانه، استراحت می تواند این روند را معکوس کند.

  • از مصرف زیاد الکل بپرهیزید:

 مصرف بالای الکل به ارگان های داخلی و مغز آسیب رسانده و عمر را کوتاه می کند.

  • عدم اعتیاد به مواد مخدر:

 کسانی که بیش از دو هفته از مواد مخدر مانند هیدروکودون، فنتانیل و اکسی کدون استفاده می کنند در معرض خطر اعتیاد هستند.

  • روابط اجتماعی مثبتی داشته باشید:

 برخی از مطالعات نشان داده‌اند که تنهایی، یک عامل خطر بزرگ‌تر برای مرگ زودهنگام نسبت به چاقی و کم تحرکی بدنی است. که با خطر مرتبط با سیگار کشیدن و الکل مقایسه می‌شود. افرادی که می توانند حداقل 50 درصد مواقع با کسی صحبت کنند، او را در آغوش بگیرند. یا با او تعامل داشته باشند. یعنی روابط اجتماعی مثبتی دارند.

سخن پایانی

استرس، نوشیدن زیاد الکل، رژیم غذایی نامناسب و نداشتن خواب خوب با افزایش حدود 20 درصدی مرگ و میر در طول مطالعات مرتبط است. فقدان روابط اجتماعی مثبت 5 درصد خطر مرگ را افزایش می دهد.

محققان می گویند در حالی که پذیرش هر هشت عامل تا سن 40 سالگی ایده آل است. پذیرش حتی یک یا چند عامل در هر مقطعی از زندگی کمک کننده است. یک فرد 60 ساله با هر هشت عادت سالم می تواند انتظار داشته باشد. که حدود  20 سال امید به زندگی او افزایش یابد و یک فرد 80 ساله حدود 10 سال. در یک فرد 40 ساله با تنها چهار عادت سالم، حدود 10 سال و در یک فرد 80 ساله حدود پنج سال امید به زندگی افزایش می یابد.

برای شروع سلامتی 5 ستاره لازمه!

میانگین امتیازات ۵ از ۵

در صورت تمایل می‌توانید مطلب بالا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین مقالات